Kapak Kızı (düzenle)

(düzenle)


Kitap Açıklaması (düzenle)

Karlı bir kış günü, Ankara'dan İstanbul'a giden bir trenin yemek vagonu. Birbirini tanımayan üç kişi; bankacı Ersin, radyo programcısı Selda ve yemekli vagonun garsonu Bünyamin. Kapak Kızı, işte bu üç kişinin romanı. Ama aynı zamanda orada olmayan bir başkasının; bir dergide çıplak fotoğrafları yayınlanan Ayın Kızı Şebnem'in. Trenin saatlerce yolda kaldığı, bir yolcunun öldüğü bu uzun yolculukta, roman kahramanları, birbirleriyle, Şebnem'in fotoğrafları aracılığıyla yüzleşirler. Ancak bu zihinsel yüzleşme giderek kimin kimi yargıladığı belli olmayan bir hesaplaşmaya dönüşür. Ayfer Tunç, ilk kez 1992 yılında yayınladığı Kapak Kızı'nı ‘zemin aynı zemin, inşa aynı inşa olmak kaydıyla yeniden yazdı. Roman, bedensel çıplaklığı, kahramanlarını farklı nedenlerle sarsan bir travma olarak ele alıyor. Aile, hayat, aşk, kıskançlık, güzellik ve ahlak kavramlarını, alışılmış yorumların tuzağına düşmeden işliyor. Bunaltıdan ikiyüzlülüğe, anıların masumiyetinden yaşamın gerçeklerine uzanan soruların kuşattığı bu roman, aslında bütün soruları içeren tek bir soru soruyor: Kim daha çıplak?

Karlı bir kış günü, Ankara'dan İstanbul'a giden bir trenin yemek vagonu. Birbirini tanımayan üç kişi; bankacı Ersin, radyo programcısı Selda ve yemekli vagonun garsonu Bünyamin. Kapak Kızı, işte bu üç kişinin romanı. Ama aynı zamanda orada olmayan bir başkasının; bir dergide çıplak fotoğrafları yayınlanan Ayın Kızı Şebnem'in. Trenin saatlerce yolda kaldığı, bir yolcunun öldüğü bu uzun yolculukta, roman kahramanları, birbirleriyle, Şebnem'in fotoğrafları aracılığıyla yüzleşirl... tümünü göster

Baskı Bilgileri (düzenle)

260 sayfa


ISBN
975-07-0482-7

Kitabın Ana Karakterleri(düzenle)

Kitaba karakter eklenmemiş ...

İlgili Kitaplar

8.4 puan (15 kişi)
31 okumuş, 29 okumak istiyor, 0 okuyor

8.0 puan (34 kişi)
84 okumuş, 20 okumak istiyor, 1 okuyor

6.7 puan (52 kişi)
170 okumuş, 26 okumak istiyor, 0 okuyor

7.3 puan (91 kişi)
211 okumuş, 76 okumak istiyor, 4 okuyor

8.7 puan (70 kişi)
145 okumuş, 132 okumak istiyor, 5 okuyor

8.7 puan (97 kişi)
177 okumuş, 136 okumak istiyor, 2 okuyor

8.5 puan (78 kişi)
138 okumuş, 62 okumak istiyor, 2 okuyor

Oda
8.4 puan (52 kişi)
82 okumuş, 59 okumak istiyor, 2 okuyor

8.5 puan (63 kişi)
111 okumuş, 48 okumak istiyor, 1 okuyor

8.0 puan (80 kişi)
155 okumuş, 50 okumak istiyor, 10 okuyor

Şu An Okuyanlar

Okumuşlar

Okumak İsteyenler

Takas Verenler

Demet ardali
1 kişi
evrenerarslan bibliyofil34 mtyvz ozlemelgunharputluoglu okuyan semen2 sibelkinaci niler Gizem Kara Simge Çalışkan cerasus_avium meddah_hayali Mrw Patik kertenkelebek im.selinkoc iroshjum flzpink butikitabevi endlessdream KitapDelisiGizem denizdeniz tunabasar35 kitapseverbaykus burcin Kekligün tullytati Kitap Perisi Bitmemiş Senfoni DilosunKayfesi Zahide asabibakire c i m i que çağrılmayan yakup violensel kitapkokusuesra archferda yeşilperigecesi
100 kişi
orcuncolak rare jazzdevil esra ggülçin MandalinaKokusu KARAMELA lemantek Giskard uçamayan cadı uur böcee maviumut margrit merilist calistemon Tankut karagozozlem isiltuzun Hilalim gguneri2004 sinemiss soztekin renklerimiz bender Nihan naylas ehlimana denizeli beyzaaa caglayano Lavin bidelikedi okyanusyagmur ekruya delimi-ne Fgf Tuba Abidin Dandini Kitaplığım
48 kişi
Kekligün
1 kişi

Değerlendirmeler

değerlendirme
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
5 puan

Yazarın okuduğum ilk romanı, değişik bir tarzı var. Elime kitabımı alayım nerde olursa okurum bu kitap için geçerli değil. Kafanızın dağınık olmaması lazım. Betimlemeleri olsun, kişilerin düşünceleri olsun bazen o kadar uzuyor ki neredeydim ben, kim konuşuyordu,olay nerdeydi dağılıyorsun. Bir okuduğumu bazen birkaç kere okudum. Yeşil Peri Gecesi'ni okuyunca birşeyler netleşir diye umuyorum.

5 yıl, 9 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
6 puan

Anlatımı ve seçtiği konuların farkılılığıyla öne çıkan bir Yazar.

5 yıl, 8 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

fena değil fakat yeşil peri gecesinin yanında konu bakımından biraz sönük kalıyor.

5 yıl, 5 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
9 puan

Bu ve devamı Yeşil Peri Gecesi, ikisi de gerçekten çok güzel eserlerdi.

5 yıl, 3 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

İnsan şiddetle bu hikayeyi, bir de baş kahramanının ağzından dinleme ihtiyacı duyuyor.. Ve yazar sanıyorum bunu düşünerek Yeşil Peri Gecesi 'yle buluşmamızı sağlamış sonradan.. :) Başlarda fazla karakter olduğu ve boğulacağını hissediyor insan ama pes etmeden devam edince su gibi akıyor.. Mükemmel bir kend,n, sorgu kitabı.. 3farklı karakterin 1 kişi etrafında kendi hayatlarını sorgulayışı.. Mükemmel :)

5 yıl, 3 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
6 puan

PEK SEVEEMEDİM BU KİTABI HİÇ AKICI GELMEDİ. UZUN ZAMANDIR ELİMDEYDI..

5 yıl, 1 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Aslinda harika bir kitap ama bazi detaylar bana göre gereksizdi.yazarin acik sözlulugu anlatimi ne kadar hosuma gitsede bu detaylar yuzunden cok uzun surdu okumak.yorucuydu cok zaman yazilanlar cok ilgi cekici guzel olmasina ragmen bu kitabi asla bir daha okumak istemem sanirim.sanki yazarin bunalim aninda yazilmis bir roman gibi..

4 yıl, 3 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

nsan şiddetle bu hikayeyi, bir de baş kahramanının ağzından dinleme ihtiyacı duyuyor.. Ve yazar sanıyorum bunu düşünerek Yeşil Peri Gecesi 'yle buluşmamızı sağlamış sonradan.. :) Başlarda fazla karakter olduğu ve boğulacağını hissediyor insan ama pes etmeden devam edince su gibi akıyor.. Mükemmel bir kend,n, sorgu kitabı.. 3farklı karakterin 1 kişi etrafında kendi hayatlarını sorgulayışı.. Mükemmel :)

2 yıl, 11 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

Güvenli saydığımız duvarlarımızın gerisinde hangi "cesaretleri" kaçırdığımızı sorgulatan bir eser. Ve insanın sadece geleceğinin değil geçmişinin de pekala değişebileceğini gösteren. Kitabın ana karakterleri bir kıvılcımla değişen bakış açısı ile sadece günün muhasebesini yapmakla kalmıyor, geçmişte bakıp da göremediklerini görüyor ve başka taraflardan bakmayı keşfediyorlar. Bu da okuyucuya kendi hayatında “göremedikleri” ile kaçırdığı fırsatları bol bol hatırlatıyor. Düşündüren kitaplardan yani. Genel olarak akıcı. Fakat hikayesi en sahici gelen Bünyamin karakteriydi doğrusu. Bir de akrabalık ilişkilerinin içinden çıkamadım. Bir ara oturup kroki çizeyim diye düşündüm ama sonunda bıraktım dağınık kalsın. Benim açımdan akıcılığı bozan tek unsur bu oldu. Acaba yaptıklarının gerisinde hayatını etkiledikleri kadar derin bir fikir yatıyor muydu diye merak ettiğim esas karakter Şebnem’i dinlemeyi istediğim için Yeşil Peri Gecesi’ni de en kısa sürede okumaya niyetliyim.

2 yıl, 1 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Dünya Ağrısı kitabı ile tanıştım Ayfer Tunç'la.Her kitabını okumak istedim.Her kitabı farklı bir
birinden sürükleyip götürüyor.Kapak Kızı Şebnem uzun süre hafızamdan çıkmayacak kadar meşgul etti beni,Tren yolculuğunda Selda,Ersin Ve Bünyamin'i meşgul ettiği kadar.Devam kitabı sayılan Yeşil Peri Gecesi'ni okumaya başlayacağım hemen.

1 yıl, 11 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

* Ayfer Tunç'un kalemine hayranlık duyduğum tanışma kitabım olan 'Bir Deliler Evinin Yalan Yanlış Anlatılan Kısa Tarihi'nden sonra okuma birlikteliğimiz 'Aziz Bey Hadisesi' ile devam etmişti. * Kitaplığımda okunmayı bekleyen üç kitabının arasından okuyacağım üçüncü kitap olarak 'Kapak Kızı'nı seçtim. Önce görselliği ile ilgili demek istiyorum ki, kapak tasarımını hiç beğenmedim. Kitaptaki birkaç Şebnem tarifine bakarsak,
* 'Ayın Kızı Şebnem' bir başka fotoğrafında gülüyor, çekik kara gözleri yumuluyordu.
Ayın Kızı Şebnem'in gözleri çekikti.
(Kitap kapak tasarımındaki kızın Şebnem tarifine hiç uymadığını ve kapağın bu sebeple iyi olmadığını düşünüyorum.)
* Kapak - Ayın Kızı Şebnem'le bir şekilde geçmişi, ilişkisi ya da bağlantısı olan üç kişinin ve bu üç kişinin çevresinin ve yaşamlarının hikayesi. Hikaye işlenirken bolca okuduklarımız: Kıskançlık, pişmanlık, çevre ve aile baskısı, riyakarlık, güzelliğin yarattığı korku ve güzelliğin dezavantajları ...

* Kapak Kızı 1992'de basılmış. 2000 yılında ise kitabın devamı sayılabilecek Yeşil Peri Gecesi basılmış. Kapak - Ayın Kızı Şebnem'in hikayesi Yeşil Peri Gecesi'nde anlatılmış. Bir sonraki paylaşımım Yeşil Peri Gecesi kitabı olacak.
* Yazarın okuduğum üç kitabı arasında 'Bir Deliler Evinin Yalan Yanlış Anlatılan Kısa Tarihi' gerçekten çok çok başarılı. Şayet ilk kez Ayfer Tunç okuyacaksanız o kitabıyla başlamanızı öneririm.

- detaylar blogumda:
http://moonlightcat13.blogspot.com/2017/06/kapak-kz-ayfer-tunc.html

9 ay önce
Puan : hepsi | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Değerlendirme Zamanı: en yeni | en eski