Kalbimin Kızıl Saçlı Bacısı Piraye (düzenle)

(düzenle)


Kitap Açıklaması (düzenle)

Kalbimin kızıl saçlı bacısı Nazım ve Piraye, geçen yüzyılın en unutulmaz aşk öyküsü. Birbirlerini çok seven, ama kavuşamayan, aşkları karşılıklı yazdıkları mektuplarla süren, sonu ayrılıkla biten bir yaşam...Bir yanda hayatının en büyük aşkına tutulmuş bir kadın, öte yanda polislerle, tuzaklarla ve kadınlarla çevrilmiş bir erkek. Onlar şiiri paylaştılar, bir büyük aşkı, acıları, hasretleri, umutları... Nazım hiçbir kadına Piraye kadar güvenmedi, ona duyduğu sevgiyi başka bir kadında bul... daha fazla Kalbimin kızıl saçlı bacısı Nazım ve Piraye, geçen yüzyılın en unutulmaz aşk öyküsü. Birbirlerini çok seven, ama kavuşamayan, aşkları karşılıklı yazdıkları mektuplarla süren, sonu ayrılıkla biten bir yaşam...Bir yanda hayatının en büyük aşkına tutulmuş bir kadın, öte yanda polislerle, tuzaklarla ve kadınlarla çevrilmiş bir erkek. Onlar şiiri paylaştılar, bir büyük aşkı, acıları, hasretleri, umutları... Nazım hiçbir kadına Piraye kadar güvenmedi, ona duyduğu sevgiyi başka bir kadında bulamadı. Şiirlere ve mektuplara döktüğü aşkı, sevginin başyapıtı oldu. Nazım'ın yalnız Piraye'si yoktu, bir de inançları vardı. O inanç ikisinin arasına kara bir duvar gibi dikildi, ikisini de hırpaladı, tüketti, ayırdı. Sevgi narindir, kırılgandır, bu yüzden yetmedi, çünkü egemen güçler ikisini ayırmaya kararlıydılar. Direndiler ama kaybettiler. Nazım yok olmamak için kaçtı ve kızıl saçlı bacısını terk etmek zorunda kaldı. Nazım'ı ortadan kaldıramadılar ama aşkını bitirdiler; ikisinin dirençle sürdürdüğü savaşta, kaybeden Piraye oldu. Piraye yalnız Nazım'ı sevdi, ama en büyük acıyı da onunla tattı. Nazım ve Piraye aşkının ilk kez yazılan bu romanı, efsane haline gelmiş iki insanın umutsuz aşklarını, kıskançlıklarını, 1940-50 ve 60'lı yılların Türkiye'sini anlatıyor. daha az

Baskı Bilgileri (düzenle)

Karton Cilt , 375 sayfa

2012 tarihinde , Nokta Yayınları tarafından yayınlandı


ISBN
6055422826
Dil
Türkiye Türkçesi

Kitabın Ana Karakterleri(düzenle)

Kitaba karakter eklenmemiş ...

Şu An Okuyanlar

Okumuşlar

Okumak İsteyenler

Takas Verenler

AybukeDedeoglu
1 kişi
eowynthir notcare karabalık ilayda_i Efrâsiyab Miss.Stinson Caramel ceroscuk beyzanurgenc masalkedisi burcukartal ramsesinkızı sewdalinka angela818 Sevgili Milena yamak mrvakby zerenelif Sevinç K.D. Merve Kunak eylül pirayesi ma-belle kanserkedi betulozbal sinemserim MazeretimŞiirdir jsensozz Senem Topkaya tugceeraslan **Reader** kitça kitap eylemi
32 kişi
SilannBozyurt gcilengir burcu uykulugozler Tuğba K. hcakir ÖyküTansuğ esra çiçek Seraly fatoş beyzaaa GoKi
12 kişi
elifbozkurt
1 kişi

Değerlendirmeler

değerlendirme
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

Hem, Nazım'ın aşkının büyüklüğüne şahitlik edilebilen, hem de o aşka öfkelendiren bir kitap. Nazım'ın Piraye'sine yazdığı mektuplardan ve kısaca yaşadıklarından bahsediliyor kitapta. Her ne kadar Nazım'ı çok sevsem de, beni O'nun gibi seven birinin olmamasından ötürü şanslı hissetmiyor değilim kendimi. Müthiş bir acı!

1 yıl, 2 ay önce
1 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Pira' ye hayran biri olarak bu kitabı okuduğumda daha da hayran oldum.. Piraye'nin Nazım'a olan askı kadar güzel bir aşk daha tanımadım. Nazım'ın Moskova'daki mezarı iki kişilik, Vera'nın külleri tam da Nazım Hikmet'in kalbinin üstüne yerleştirilmiş.. Nâzım düşünceleriyle sınanmış, aşkıyla, şiirleriyle. Piraye o dönemde o kadar sıkıntıda kalmış ki üç kuruş kazanmak için ne iş varsa yapmış, oysa kültürlü bir kadın, dil biliyor ama Nâzım’ın karısı olduğu için iş bulamıyor… Yani yaşamlarıyla sınanmışlar, onların elinde kala kala aşkları kalmış ve aşk Nâzım’ın en umutsuz anında bitmese de büyük bir yara almış.. Nâzım hiçbir kadını Piraye kadar sevmemiş ama hiçbir kadın da ona Piraye kadar sadık kalmamış. Bir kadın ilk askı, diğer kadın ölene kadar onunla.. Her ne kadar Piraye'ye çok haksızlık edildiğini düşünsemde, çok şanslı kadın aslında.. Ama hala düşüncem aynı, Nazım Hikmetin mezarı yanında Piraye olmalıydı Vera yerine..

1 yıl, 7 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
9 puan

şu bölüm beni çok etkiledi bana aşk mektupları gönder diyorsun peki bu zamana kadar yolladıklarım neydi sen beni bir kez olsun ''seni seviyorum'' bile demezken...içim acıdı ..en az piraye kadar...!!

11 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

Okuduğum en güzel kitaptı.

8 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

Nazım Hikmet'le Piraye aşkının biraz perde arkası.. Hoş ve anlaşılır..

7 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
8 puan

http://kitapeylemi.blogspot.com/2013/09/85-piraye-tuna-serim.html

4 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Bana Nazım'ı sevdiren kitap...

2 ay önce
Puan : hepsi | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Değerlendirme Zamanı: en yeni | en eski