Kaçak Atlar (Bereket Denizi #2) (düzenle)

(düzenle)


Kitap Açıklaması (düzenle)

... Kaçak Atlar, bu dörtlemeninin ikinci kitabı. Bu kitabında Mişima, 1930lu yıllarda toplumsal değerlerin değişmesine tepki duyan birtakım bağnaz yurtsever gençlerin hazırladığı ayaklanmayı anlatıyor. Kaçak Atlar, tekbaşına okunabilecek bir roman olduğu kadar, tarih, ülküler ve kişiler aracılığıyla, bir önceki romanla sıkı sıkıya bağlıdır...

... Kaçak Atlar, bu dörtlemeninin ikinci kitabı. Bu kitabında Mişima, 1930lu yıllarda toplumsal değerlerin değişmesine tepki duyan birtakım bağnaz yurtsever gençlerin hazırladığı ayaklanmayı anlatıyor. Kaçak Atlar, tekbaşına okunabilecek bir roman olduğu kadar, tarih, ülküler ve kişiler aracılığıyla, bir önceki romanla sıkı sıkıya bağlıdır...

Baskı Bilgileri (düzenle)

Karton Cilt , 447 sayfa

Mart 2015 tarihinde , Can yYyınevi tarafından yayınlandı


ISBN
975-510-477-1
Dil
Türkiye Türkçesi

Kitabın Ana Karakterleri(düzenle)

Kitaba karakter eklenmemiş ...

İlgili Kitaplar

8.9 puan (9 kişi)
13 okumuş, 14 okumak istiyor, 0 okuyor

8.1 puan (15 kişi)
27 okumuş, 20 okumak istiyor, 0 okuyor

8.0 puan (8 kişi)
13 okumuş, 17 okumak istiyor, 0 okuyor

7.7 puan (29 kişi)
59 okumuş, 46 okumak istiyor, 0 okuyor

8.0 puan (7 kişi)
10 okumuş, 11 okumak istiyor, 0 okuyor

7.5 puan (14 kişi)
35 okumuş, 20 okumak istiyor, 2 okuyor

9.0 puan (5 kişi)
9 okumuş, 5 okumak istiyor, 1 okuyor

7.9 puan (13 kişi)
27 okumuş, 15 okumak istiyor, 0 okuyor

6.3 puan (3 kişi)
5 okumuş, 4 okumak istiyor, 0 okuyor

6.2 puan (6 kişi)
8 okumuş, 3 okumak istiyor, 0 okuyor

Şu An Okuyanlar

Okumuşlar

Okumak İsteyenler

Takas Verenler

Burda insan yok
OzLEm elflady alper_ak certolek guli Gizem Kara rabiacanan bombyx__mori Mizu dozuarap cerasus_avium Nymphe_Nadiad JaponYapmış KitapDelisiGizem portakalkedi tsuhgi sibelkinaci ela oyuxii ördekgagalıplatipus Ulrich BEYBUN Furkan Akyelken gulsaht
24 kişi
demian niteliksiz-adam mcenk Ayka Aranel Beatnikyan kirmizikurnaztilki zgrbaris
7 kişi
Burda insan yok

Değerlendirmeler

değerlendirme
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Yazar yine psikolojik ve siyasi görüş olarak döktürmüş. Geleneksel bakış açısını hiç sizi rahatsız etmden anlatan bir yazar Mişima.
Eğer hiç Mişima kitabı okumadıysanız muhakkak bir tane edinin.

5 yıl önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Dörtlemenin ikinci kitabı olan Honba Şigekuni Honda'nın 1932'de, yani 40'lı yaşlara doğru giderken yaşadığı olayları ele almaktadır. Kiyo'dan sonra daha ruhsuz bir şekilde hayatını sürdüren Honda'nın İsao adında genci tanıması ile hayatının değişmesi bir oluyor. İinuma'nın oğlu olan İsao'nun Kiyo'nun reenkarne olmuş hali olduğunu anlaması ile hayatı altüst olan Honda, İsao ile ikili ilişkilerini ilerletip onu tanımaya çalışıyor. Bu süreçte ''Kutsal Rüzgar Birliği'' adlı kitabı İsao'nun tavsiyesi ile okuyor, ki bu kitap Kaçak Atlar'nı içinde okuyucuyada okutuluyor. Bir nevi kitap içinde kitap yazmış Mişima.

İsao'nun bu kitabın felsefesini benimseyip sosyal sınıf ayrıcalıkları, kapitalizmin Japonya'yı ve gelenekleri etkilemesi gibi sorunları çözmek adına kurduğu gizli bir örgüt ile kitap yine ana karakter olan Honda'dan çıkıp İsao'nun hikayesi şeklinde ilerliyor. 1933 yılında meydana gelen olaylar, İsao'nun devrim için hazırlıkları, Honda'nın, yani Mişima'nın hukuk anlayışı, yine aynı şekilde Kiyo'nun ruhunu emanet alan İsao ile anlatılmak istenen milliyetçi duygular kitabın ana unsurları.

Bunların yanında ilk kitaptaki romantik hava, aşk, dostluk gibi duygular yerini daha sert bir duruma, devrime, kendo gibi silah sanatına, katanalara bırakıyor. Ayrıca ikinci kitapta kadın karaktere rastlamak imkansıza yakın. Mişima belliki milliyetçi duyguları erkeksi buluyor ve daha sert çizgilerle anlatıyor.

Ayrıca Mişima'nın hayatını araştırdığımızda anlıyoruz ki planladığı ölümü ve yaşadığı devrim sürecini İsao üstünden kendine anlatmaya çalışıyor. Bir nevi kendi ile kavgası Mişima'nın İsao. Yapamadığı ve yaptığı birçok şey.

Kitabın başları için şarkı önerisi :
Akeboshi - Hey There (https://youtu.be/fgaoCV0PKb0)
Lost Heaven - L'Arc~en~Ciel (https://youtu.be/OoUiWYWzYI4)

Kitabın sonları için şarkı önerisi :
Akeboshi - Akikaze no Uta (https://youtu.be/H7YUSA2vECk)

3 yıl, 5 ay önce
Puan : hepsi | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Değerlendirme Zamanı: en yeni | en eski