Günaha Son Çağrı (düzenle)

(düzenle)


Kitap Açıklaması (düzenle)

Günaha Son Çağrı'yı yazdığım gündüz ve geceler boyunca, İsa ile birlikte Golgota Tepesine çıkarken duyduğum dehşeti, hayatını ve ölürken çektiği acıları yaşarken duyduğum yoğunluğu, anlayışı ve sevgiyi başka hiçbir zaman duymadım. İçimi kemiren bu duyguları ve insanlığın büyük umudunu yazarken gözlerim dolu dolu oldu heyecandan. İsa'nın kanının bu denli tatlı ve acı olarak yüreğime damla damla aktığı olmamıştır hiç. (...) İsa'nın hayatının her ânı, bir çatışmadır, bir zaferdir. Basit insan zevklerinin yenilmez, büyüleyici niteliğine üstün gelmiştir; ayartılışlara karşı direnmiştir; bedenini sürekli olarak ruhsallaştırmış, sonunda göğe yükselmiştir. Golgota Tepesine varmış ve Çarmıha çıkmıştır. (...)

Bu kitap bir hayal hikâyesi değildir; mücadele eden herkesin itirafıdır. Yayımlamakla ödevimi yerine getirdim; hayatta çok acı çekmiş, büyük umutları olan birinin ödevini. Sevgiyle bu kitabı okuyacak her özgür insan, eskisinden daha çok, eskisinden çok daha iyi bir şekilde İsa'yı sevecektir.
-NİKOS KAZANCAKİS

Günaha Son Çağrı'yı yazdığım gündüz ve geceler boyunca, İsa ile birlikte Golgota Tepesine çıkarken duyduğum dehşeti, hayatını ve ölürken çektiği acıları yaşarken duyduğum yoğunluğu, anlayışı ve sevgiyi başka hiçbir zaman duymadım. İçimi kemiren bu duyguları ve insanlığın büyük umudunu yazarken gözlerim dolu dolu oldu heyecandan. İsa'nın kanının bu denli tatlı ve acı olarak yüreğime damla damla aktığı olmamıştır hiç. (...) İsa'nın hayatının her ânı, bir çatışmadır, bir zaferdir. Ba... tümünü göster

Baskı Bilgileri (düzenle)

600 sayfa


ISBN
975-07-0294-8

Kitabın Ana Karakterleri(düzenle)

Kitaba karakter eklenmemiş ...

İlgili Kitaplar

8.1 puan (9 kişi)
44 okumuş, 43 okumak istiyor, 0 okuyor

8.6 puan (27 kişi)
67 okumuş, 93 okumak istiyor, 3 okuyor

8.3 puan (10 kişi)
26 okumuş, 37 okumak istiyor, 1 okuyor

9.1 puan (7 kişi)
22 okumuş, 11 okumak istiyor, 0 okuyor

9.1 puan (19 kişi)
30 okumuş, 64 okumak istiyor, 1 okuyor

8.5 puan (44 kişi)
90 okumuş, 107 okumak istiyor, 10 okuyor

8.5 puan (14 kişi)
41 okumuş, 95 okumak istiyor, 2 okuyor

7.9 puan (17 kişi)
48 okumuş, 32 okumak istiyor, 2 okuyor

8.7 puan (21 kişi)
54 okumuş, 55 okumak istiyor, 7 okuyor

8.4 puan (12 kişi)
23 okumuş, 47 okumak istiyor, 3 okuyor

Kitabın Geçtiği Listeler

155 kitap, 606 oy
167 kitap, 1304 oy

Şu An Okuyanlar

Okumuşlar

Okumak İsteyenler

Takas Verenler

sufel
1 kişi
Burak Uzun Sea Wolf arden filozoflar_kahvesi doga11976 Shurumshine fakara Rıdvan Çırpan que Ying Yang kahlan amnell RUDO chemist_rzy elifff leuhrall Bitmemiş Senfoni haremis MeSu alltheclocksinthecity outdoorminer gülkan naletolası wertheimer pazartesi elysian atticus üyesiz (alpha)okumuş adam Dize nunhayri rüya_mmr lensowman culi naciyee afelka aynur aslanova basserboy borcam niteliksiz-adam
61 kişi
PulpFiction eburdem püren Erymnys cgdmtr muhammedgider ekhobiaS hessenin yancısı sitare misterred nnsrn nursah ılgın Serter Safa Bettyblue yagmuraciyiyen C. Doan Ayka Ulrich beyzaaa entel OguzhanYetisti İpek Ş. giizemss mryz meleksaricam emoqual feniks Nevzat UYAR zgrbaris
31 kişi
Burda insan yok

Değerlendirmeler

değerlendirme
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

Hristiyanlık tarihini öğrenmek isteyenler için bazı yerlerde durarak küçük araştırmalar yapılması gerekiyor, önceden dönem hakkında daha basit bir şeyler okunabilir. Yazar ve eser Ortodoks ile Katolik kiliseleri tarafından aforoz edildi, yazarın Ortodoks mezarlığına gömülememe nedeni olan kitap filmiyle de geniş yankı getirdi.

5 yıl, 10 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

Nikos Kazancakis'in yine çok akıcı ama bu sefer teolojik bir romanı. kitaptan bir alıntı.
Baba ( Tanrı ).İnancınızı yitirmeyin havadaki kuşlara bakın nasıl inanıyor ne ekiyor ne biçiyorlar ama baba onların rızkını veriyor. Yeryüzünün çiçeklerini düşünün ne iplik eğiriyor ne kumaş dokuyorlar ama hangi kral böyle görkemli giyinebilir. Bedeninizin yiyip içeceği giyip kuşanacağı için kaygılanmayın bedeniniz topraktı bir zamanlar yine toprak olacaktır. Bütün endişeniz tanrının ülkesi ve ruhunuzun ölümsüzlüğü için olsun.
Tipik bir Hz İsa ve Hristiyanlık methiyesi diye düşünülsede oldukça sürükleyici bir kitap ama verilen mesajlarıda okurken hayat keşke bu kadar kolay olsa diye düşünmeden de edemiyor insan....

4 yıl, 11 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

okurken 17-18 yaşındaydım. neredeyse 14 yıl olmuş. buna rağmen kazancakis tasvirleriyle ve anlatımıyla ruhuma işlemiş bir yazar. öyle ki 26 yaşında askerlik yaparken bu kitaptaki bir sahneden hareketle bir mektup yazmıştım.
kitapta kazancakis hz. isa'nın hayatını anlatıyor. yanlış hatırlamıyorsam afaroz edilmiş bu yüzden. edebiyat bir kanıt değil ancak bir yorumdur ve bazen yorumun üslubu konunun kendisinden daha kıymetlidir. üslubu ve yaklaşımıyla ilginç bir kitap.

4 yıl, 11 ay önce
Puan : hepsi | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Değerlendirme Zamanı: en yeni | en eski