Etiketler (düzenle)

Henüz etiket eklenmemiş.

Kullanıcı Araçları

Gizli Göz (düzenle)

(düzenle)


Kitap Açıklaması (düzenle)

İster Ay'ın karanlık tarafında, ister uzayın soğuk boşluğunda veya 21. yüzyılın bir takım birleşimlerinin görünmeyen güç alanlarında eski özdeyiş hala geçerli: 'Suç cezasız kalmaz!' Isaac Asimov, Larry Niven, Poul Anderson ve diğer bestseller yazarlardan geleceğin canilerinin ve yıldızlar arası müfettişlerinin şaşırtıcı dokuz hikayesi Gizli Göz'de.

İster Ay'ın karanlık tarafında, ister uzayın soğuk boşluğunda veya 21. yüzyılın bir takım birleşimlerinin görünmeyen güç alanlarında eski özdeyiş hala geçerli: 'Suç cezasız kalmaz!' Isaac Asimov, Larry Niven, Poul Anderson ve diğer bestseller yazarlardan geleceğin canilerinin ve yıldızlar arası müfettişlerinin şaşırtıcı dokuz hikayesi Gizli Göz'de.

Baskı Bilgileri (düzenle)

Karton Cilt , 316 sayfa

Ocak 1999 tarihinde , Karizma Yayınları tarafından yayınlandı


ISBN
9799756870081
Dil
Türkiye Türkçesi

Kitabın Ana Karakterleri(düzenle)

Kitaba karakter eklenmemiş ...

İlgili Kitaplar

7.0 puan (3 kişi)
11 okumuş, 6 okumak istiyor, 0 okuyor

2.3 puan (3 kişi)
10 okumuş, 3 okumak istiyor, 0 okuyor

7.4 puan (5 kişi)
9 okumuş, 3 okumak istiyor, 0 okuyor

7.5 puan (4 kişi)
9 okumuş, 4 okumak istiyor, 0 okuyor

4.0 puan (1 kişi)
7 okumuş, 1 okumak istiyor, 1 okuyor

8.0 puan (2 kişi)
10 okumuş, 4 okumak istiyor, 0 okuyor

6.3 puan (3 kişi)
7 okumuş, 1 okumak istiyor, 0 okuyor

2.0 puan (1 kişi)
2 okumuş, 1 okumak istiyor, 0 okuyor

2.0 puan (1 kişi)
2 okumuş, 1 okumak istiyor, 0 okuyor

Şu An Okuyanlar

Okumuşlar

Okumak İsteyenler

Takas Verenler

Burda insan yok
tembel Novelist SaliOzkan Antivenom baran gök zerothh mustisur
6 kişi
setenayk leif erikson Libertylll gergin Aslı Kont godemperorofdune
6 kişi
Burda insan yok

Değerlendirmeler

değerlendirme
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

9 ünlü yazarın gizem / bilimkurgu öykülerinden derlenmiş kitap. Kitabın geneline yayılmış olan mota mot çeviriler ve bazı yerlerde çevrilmeden bırakılmış kelimeler okuma zevkine balta vuruyor. Kimi yerlerde yazım hataları göze çarpmakta. Polisiye / gizem / bilim kurgu karışımı olan öykülerin çoğunda Malthusçuluk akımının izleri olması 60-70 yılları arasında yazıldıklarına dair ipucu veriyor. Çarpıcı öyküler çoğunlukta olmasa da, beklenmedik yazarlar sürpriz kurgu oyunları ve etkileyici sonlarla eseri son derece güzel süslemişler. Hikayelere göz atmak gerekirse:
Çalan Çanlar
Ay'ın karanlık yüzünde egzotik canlı kabukları için işlenen bir cinayeti konu alıyor. Yazar cinayet esnasında failin söz konusu mekanda olmadığı mazaretinin gerçekliği üzerinden konuyu irdelemiş. Düşüncelerin okunmasının suç olup olmadığı sorusunu bir cinayet soruşturmasına dahil edip özel yaşamın ihlalini sorgulamış. Gezegenler arası ulaşım ve konaklamanın kesin delillerinin neler olabileceği ana sorgulama konuları olarak okurun karşısına çıkmakta. Şaşırtıcı bir sonla hikayesini kapatan yazar kendisiyle yaptığı mantık düellosunu okuru sıkmadan aktarmayı başarmış.
Mars Tacının Mücevherleri
Mars uygarlığının Dünya'ya sergilenmesi amacıyla verdiği ziynetin Mars yolunda çalınmasını işleyen hikaye insansız uzay araçlarının kaçakçılık aracı olarak kullanabilme ihtimali üzerinde durmuş. Klasik bir "kilitli oda gizemi" nin iki uygarlığın ajanlarının ortak çabası sonucu çözüme kavuşturulması hoş bir şekilde işlenmiş.
Bir Scarletin Çalışması
Klasik Farmer imzası taşıyan hikaye pervasız ve tabansız hayaller ve zorlama fallik bir mizahın izlerini taşıyor. Ünlü bir ressamın tablolarının değil de kendinin çalınmasını işleyen konu süper zeki ve konuşan bir köpek dedektif ve insan dedektifin araştırmalarını konu alan hikaye akıcı olmasına karşın çok fazla gizem sunmuyor. yazar Lewis Carroll, Francis Bacon ve Carl G. Jung, Oz Büyücüsü atıflarında bulunmuş.
Kazanan
Politik tutuklulara vericiden fazla uzaklaştıkları takdirde elektrik şoku veren,pilot uygulamanın gerçekleştirildiği bir hapishane ve mahkumlarının durumun aktarıldığı hikaye fazlasıyla tekdüze ve insan azmini yüceltmesine, devletin tahakkümüne baş kaldırmasına karşın mesajlarını çok zayıf şekilde aktarmış. Okuru ne yazık ki hayal kırıklığına uğratıyor.
Küçük Detweiler
Klasik bir cinayet öyküsünü konu alan roman kimi yerde fanteziye kaçan önermeleriyle tarzından uzaklaşmış. Gizem ve polisiye öğelerini başarılı bir şekilde işlemesine karşın "katil vampir" motifi biraz fazla şekere bulanmış ucuz bir yeniden yorumlamadan öteye gidememiş.
Zamanlamalı Pozlar
Silah taşımanın yasak olduğu bir gelecekte gerçekleşen cinayeti konu alan hikaye, zaman içindeki hareketleri yakalayabilen bir fotoğraf makinesiyle çözülmeye çalışılmasını irdelemiş. Fotoğrafçıların aşina olacağı terim ve kavramları okura yabancılık çektirmeden ve sıkmadan aktarmayı başaran yazar tokat gibi bir sonla okuru şaşırtmayı başarıyor.

4 yıl önce
Puan : hepsi | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Değerlendirme Zamanı: en yeni | en eski