Filin Yolculuğu (düzenle)

(düzenle)


Kitap Açıklaması (düzenle)

16. yüzyılda Portekiz Kralı, Süleyman adlı filini Avusturya Arşidükü Maximiliana hediye etmek ister ve Süleyman bu uzun yolculuğa çıkar. Nobel Edebiyat Ödülü sahibi José Saramagonun en neşeli, en keyifli romanı Filin Yolculuğu işte bu tuhaf serüvenin hikâyesini anlatıyor. Saramago severleri şaşırtacak bu keyifli roman, bir yandan da filin gariban ama köylü kurnazı terbiyecisi Subhro ile kafileye eşlik eden soylular bağlamında filin tanık olduğu insanlık komedyasına eğlenceli-eleştirel bir bakış getiriyor.

16. yüzyılda Portekiz Kralı, Süleyman adlı filini Avusturya Arşidükü Maximiliana hediye etmek ister ve Süleyman bu uzun yolculuğa çıkar. Nobel Edebiyat Ödülü sahibi José Saramagonun en neşeli, en keyifli romanı Filin Yolculuğu işte bu tuhaf serüvenin hikâyesini anlatıyor. Saramago severleri şaşırtacak bu keyifli roman, bir yandan da filin gariban ama köylü kurnazı terbiyecisi Subhro ile kafileye eşlik eden soylular bağlamında filin tanık olduğu insanlık komedyasına eğlenceli-eleştirel bir bakış ... tümünü göster

Baskı Bilgileri (düzenle)

Karton Cilt , 1. baskı , 198 sayfa

Mayıs 2009 tarihinde , Turkuvaz Kitap tarafından yayınlandı


ISBN
9786054069620
Dil
Türkiye Türkçesi

Kitabın Ana Karakterleri(düzenle)

Kitaba karakter eklenmemiş ...

İlgili Kitaplar

9.2 puan (4 kişi)
11 okumuş, 28 okumak istiyor, 1 okuyor

7.6 puan (15 kişi)
34 okumuş, 18 okumak istiyor, 1 okuyor

8.2 puan (105 kişi)
211 okumuş, 111 okumak istiyor, 10 okuyor

8.1 puan (7 kişi)
21 okumuş, 24 okumak istiyor, 0 okuyor

8.1 puan (14 kişi)
34 okumuş, 23 okumak istiyor, 0 okuyor

7.7 puan (18 kişi)
51 okumuş, 30 okumak istiyor, 2 okuyor

8.4 puan (84 kişi)
170 okumuş, 185 okumak istiyor, 4 okuyor

7.6 puan (159 kişi)
303 okumuş, 110 okumak istiyor, 6 okuyor

8.2 puan (100 kişi)
232 okumuş, 42 okumak istiyor, 2 okuyor

7.5 puan (12 kişi)
32 okumuş, 23 okumak istiyor, 0 okuyor

Kitabın Geçtiği Listeler

Şu An Okuyanlar

Okumuşlar

Okumak İsteyenler

Takas Verenler

pisipisipist gonca Seray K.
3 kişi
OzLEm bilge çetin nemsi birrccan meto DonukPudra since1925 Ben Betul seridpr dmlakn iremseskir34 nncc melinda drunkphoebe Seray K. 921111 burçak desnf supersolak gündüz ayrı ayrı gece de birlikte yüksek sesle Dilan Nar gkhngkdmr kekemeadam jennywren mipmis kaan Dize bombyx__mori yuhannes liana Zuhalay afelka Mahrem-i-esrar Bay Vosvos ungoliant leyla84 fatoniko fifot merveyildiz
78 kişi
darqfly FHM jazzdevil MUSON aysimgs zezéé hilall tahsingun soztekin indocilis beyzaaa The Ugly ondokuzsifirbes KaralamaDefterim Kayıp Düşler Bulvarı nursah antalya RüzgarSaçlıKız inci16 esrasysl sval usengecyazar Ayşe Nur Zünbül Orecok birazsoylebirazboyle hhiz Libertylll Ayka Nar ekhobiaS river song enspkgnc Tuba Akar GoKi dmt_ 2ucubokludegnek gozdeinis90 ykcsuryoyo Utarit
59 kişi
Burda insan yok

Değerlendirmeler

değerlendirme
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Jose Saramago, bu kitapta Avrupa'da geçmiş tarihi bir olayı kendine has üslubuyla anlatıyor. Olay kısaca şöyle: Hindistan'dan Portekiz kralına getirilmiş Süleyman adında bir fil, hediye olarak Avusturyalı bir arşidüke hediye ediliyor. Kitap, fil Süleyman'ın Portekiz'den Viyana'ya kadar süren yolculuğunu kapsıyor.

Saramago yine eleştirel dilini kullanarak; kiliseye, dine, krallığa iğnelemeler yapıyor. Tabii, yine Saramago'nun kendine has dilbilgisi ve anlatım özellikleri bu kitapta da mevcut: Diyalogların tırnak içine alınmaması, bu dedi şu dedi tarzının kullanılmaması gibi.

Saramago sevenler için bu kitap bence sadece atıştırmalık olabilir. Diğer kitaplarına göre daha sade ve daha kısa. Yine de okumaya değer.

6 yıl, 10 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
6 puan

José Saramago'nun hastalığı nedeni ile sık sık ara verdiği, bazı bölümlerini hasta yatağında yazdığı, eşinin aktardığına göre en büyük korkusunun kitabı tamamlayamadan ölmek olduğunu söylediği mizahi romanı.
Roman 16.yy ortalarında Portekiz kralı 3. Juan'ın Avusturya Arşidükü Maximillian'a hediye ettiği Süleyman adlı filin ve subhro adlı bakıcısının yer yer ince espirilerle dolu hikayesi ( bu arada filin adı Kanuni Sultan Süleyman'dan geliyor ).
Bence Saramago'nun okuduklarımın arasında vasatlarından biriydi Filin Yolculuğu..

5 yıl, 11 ay önce
1 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
5 puan

Noktasız virgülsüz ilginç bir kitap

5 yıl, 2 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
6 puan

http://moonlightcat13.blogspot.com/2014/09/filin-yolculugu-jose-saramago-yaz-okuma.html

4 yıl, 7 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Çok farklı bir kitap okudum.Noktası,virgülü,soru işareti,konuşma çizgisi,büyük harfi kısacası noktalama ve yazım kurallarının olmadığı üslubuna alışmamın kitabın sonunu bulması bakımından benim için ilginç bir deneyim oldu:))Subhra(h ile) ile Süleyman(muhteşem de ekleniyor ilerleyen bölümlerde ki bana Kanuniyi hatırlattı.Bazı yerlerde okuduğuma da göre ondan esinlenmiş)Neyse bu ikili kitabın ana karakterleri herşey süleymanın etafında dönüyor ama yine de arada din,siyaset baş göstermiş:))Olmazsa olmalar da eklenince tadından yenmez bir kitap ortaya çıkmış.Subhranın hikayeleri,mucizeler:))Son kitabı deniyor tanıtımda ne kadar doğru bilemem çünkü araştırmadım.Diğer kitaplar gözüme bakıyor oku diye:))mutlaka size sıra gelecek çünkü ben bu yazarı çok sevdim:))

4 yıl, 10 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Yazarın hasta yatağında yatarken bu kitabı bitirmeye çalıştığını düşününce final bölümünün neden bu kadar aceleye getirildiğini anlıyorsunuz.

4 yıl, 9 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

İlk defa kitabını okuduğum bir yazar.Yazarın son kitabı imiş.Hasta iken bitiremeden ölürüm korkusuyla yazmış.Dümdüz yanyana cümleler halinde paragrafsız yazılmış.

4 yıl, 7 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Daha önce hiç jose saramago kitabı okumamıştım. tek kelimeyle şaşırtıcıydı. noktalama işaretleri kullanılmaması ve yazım kurallarına uyulmamasına alışmam zor oldu. okuyacak olanlar buna hazırlıklı olmalı. ayrıca yazar benim genelde amatörce bulduğum ve sevmediğim şekilde sürekli hikayeye girip düşüncelerini paylaşmış. bunun bir hikayeye bu kadar yakıştığına bu kadar doğal durduğuna ilk kez şahit oldum. kesinlikle ön yargılı olmamak lazım. son olarak yazarın tarzına da bilgisine de hayran olmamak elde değil. kitabı okuyanlar çok şey kazanırlar diye düşünüyorum.

4 yıl, 3 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Ne anlatmış'dan ziyade nasıl anlatmışa değinirsem son derece keyifli bir anlatım yapmış. Okurken sıkılmadan ve merak ederek ilerledim sayfalarda.

Bundan yaklaşık beş yüz yıl önce Portekiz'den Avusturya'ya giden fil ve terbiyecisinin ve beraberindekilerin yolculuğu espritüel bir dille anlatılmış.

Kitap bir çok okurun alışageldiği düzenin aksine paragraflara ve yazım kurallarına başvurmayarak metin ve tasvirlerini sıkıştırmış gibi görünse de, kitap evi ve çevirmen Pınar Savaş'ın inceliği sayesinde daha rahat okunabilir olmuş.

Çok keyifli bir okuma oldu. Belki de yazarın öyküleriyle hiç tanışmamış olanlar için kolay bir başlangıç kitabı olabilir. Edebiyat severler için de iyi bir tercih kitabıdır.

3 yıl, 2 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

Okurken bazı bölümleri sıkıcı gelmiş olsa da genel anlamda eğlenerek okudum. Filin yolculuğu esnasında etrafını nasıl şekillendirdiği, fil terbiyecisinin hisleri, ilk kez fil gören halkın tepkisi, kilisenin bu durumu lehine kullanmak istemesi gibi konular ince mizah duygusuyla çok güzel anlatılmış. Noktalama işaretleriyle ilgili yazarın benimsediği durum ilk etapta okumayı zorlaştırsa da sayfalar ilerledikçe bu duruma alışıyor insan. Yazarın okuduğum ilk kitabıydı, diğerlerini de okuma isteği uyandırdı.

1 yıl, 7 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

"Her zaman bizi bekledikleri yere varırız " gibi mükemmel bir girişle sunulan kitap.

José Saramago külliyatını eminim bitireceğim. Cümle biçimi zaten tarzını ortaya koyuyor. Daha doğrusu sadece virgül ve nokta kullanması noktalama işaretleri olarak ona has bir üslup. Kitabı okunmayi güçleştirir gibi bir izlenim uyandırmasın kesinlikle akıcı bir kitap olmuş. Ama Jose Saramago'ya başlangıç acisindan bence ideal değil. Mesela mutlaka Körlük ilk okunması gereken kitabı olmalı.

Konu olarak da Portekiz kralının Avusturya arşidüküne armağan ettiği filin , yanında bir film bakıcısı ve askerlerle Portekiz'den Avusturya ya yolculuğu anlatılıyor. Salt bir yolculuk değil bu. İşlenen olaylar güzel. Yine Saramago'nun diğer kitaplarında olduğu gibi ironi , mizahi unsurlar ve dini eleştiriler göze çarpıyor. Özellikle kiliseye ve kilise zihniyetine eleştiriler kitabın ilerleyen bölümlerinde ön plana çıkmış. Filin karakter olarak okuyucuya sunduğu profil çok iyi. Ve bakıcısınin kişilik özellikleri , ince zekası , kişilere ve yerine göre değişen tavırları benim hoşuma gitti.

1 yıl, 1 ay önce
Puan : hepsi | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Değerlendirme Zamanı: en yeni | en eski