Etiketler (düzenle)

Henüz etiket eklenmemiş.

Kullanıcı Araçları

Denemeler (düzenle)

(düzenle)


Kitap Açıklaması (düzenle)

Montaignenin Denemeleri geniş bir öz anlatımdır aslında. Kendi türünde yazılmış eşsiz bir yapıttır. Montaigne zamanın akış çizgisini izlemez, hangi olgunun hangisinden geldiğini söylemez, kendisini zamansız bir çerçeve içinde ortaya sermektir amacı. Montaigne zoru dener ve bölük pörçük anlatılarla insanın özünü oluşturmaya çalışır, değişmez bir varlık olarak görmez insanı, doğadan süregelen değişimi insana yansıtır, çevresinde gelişen olaylar değil kendi benliğidir önemli olan.Montaigne yeni bir yöntem denemektedir ve bunu dapek çok kez tekrarlamıştır. Dostlarına ve yakınlarına bir anı bırakmak istemiştir. Kendi profilini çizmek için bir sınama yapar, yeni bir terim kazanır edebiyat dünyası: Deneme... Böylece çeşitli konular ve durumlar karşısında tepkilerini ölçecektir insanların. Eğitim ve arkadaşlığı deşer, yargılarımızın belirsizliği gözler önüne serilir, öğretmenler ve yamyamlık üzerine de bir bütün olarak başına buyruk görünen düşünceler geliştirir. Aslında kendisinin ve kendi düşüncelerinin sınamasını yapar bir anlamda. Hangi düşüncelerinin kalıcı hangilerinin geçici olduğunu görmek ister. Kendine özgü bilgelik tarzıyla yaşamının ve çağının kendine özgü havasının profili çıkar ortaya; dinsel çekişmeler, acımasız iç savaşlar...

Montaignenin Denemeleri geniş bir öz anlatımdır aslında. Kendi türünde yazılmış eşsiz bir yapıttır. Montaigne zamanın akış çizgisini izlemez, hangi olgunun hangisinden geldiğini söylemez, kendisini zamansız bir çerçeve içinde ortaya sermektir amacı. Montaigne zoru dener ve bölük pörçük anlatılarla insanın özünü oluşturmaya çalışır, değişmez bir varlık olarak görmez insanı, doğadan süregelen değişimi insana yansıtır, çevresinde gelişen olaylar değil kendi benliğidir önemli olan.Montaigne yeni bir... tümünü göster

Baskı Bilgileri (düzenle)

289 sayfa


ISBN
9759099152

Kitabın Ana Karakterleri(düzenle)

Kitaba karakter eklenmemiş ...

İlgili Kitaplar

7.3 puan (600 kişi)
2074 okumuş, 335 okumak istiyor, 13 okuyor

8.2 puan (1127 kişi)
3221 okumuş, 560 okumak istiyor, 14 okuyor

8.8 puan (1313 kişi)
2899 okumuş, 1646 okumak istiyor, 119 okuyor

Ana
8.0 puan (428 kişi)
1348 okumuş, 334 okumak istiyor, 12 okuyor

7.8 puan (663 kişi)
1848 okumuş, 717 okumak istiyor, 61 okuyor

8.6 puan (945 kişi)
2250 okumuş, 1220 okumak istiyor, 41 okuyor

8.2 puan (927 kişi)
2233 okumuş, 659 okumak istiyor, 59 okuyor

7.7 puan (723 kişi)
2082 okumuş, 323 okumak istiyor, 17 okuyor

8.0 puan (362 kişi)
1066 okumuş, 603 okumak istiyor, 65 okuyor

8.0 puan (482 kişi)
2054 okumuş, 210 okumak istiyor, 9 okuyor

Şu An Okuyanlar

Okumuşlar

Okumak İsteyenler

Takas Verenler

Burda insan yok
hilalgül myra çaçaron blog Kitap Perisi beyaz gemi alyalcin Alyalcin kitap delisiyim okuycamadamolucam Seyfi Burcak seymayldrm Ali Yalçın
13 kişi
Burda insan yok
Burda insan yok

Değerlendirmeler

değerlendirme
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

"Denemeler", daha çok eğitim ve felsefe konularına değinen ve ortaçağ dogmatizmini yıkan bir aydınlanma kitabıdır.

6 yıl önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Hayatınızda belki de tanıma fırsatı bulamadığınız ünlü düşünürlerin çoğundan alıntı yaparak bir kitap yazmak ve onları size tanıtmak... Emeğe saygı

7 yıl, 1 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
6 puan

Kendisiyle çeliştiği yanları var, altı çizilen birçok cümlenin yanında söylenmesi gerekir.
Özellikle ölümle ilgili düşünceleri ve alıntı yaptığı Lucretius ve Horatius dizeleri okunmalı.

5 yıl, 6 ay önce
5 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
5 puan

beğenildiği derece de başarılı bulmadığım kitap oldu benim için, 'montaigne en azından denedim' demek için yazmış sanki.

4 yıl, 9 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

iyi ki var bu kitap... Yoksa soruları nereden yaratırdık? Öğrencilerin okul sıralarında pek sevdiğini sanmıyorum :))

5 yıl, 11 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
5 puan

Bu tam metin çeviri hiç olmamış sanki. Çeviri o kadar tuhaf geldi ki konsantre olup okuyamadım. Sabahattin Eyüboğlu çevirisini okuyacağım sanırım. Halbuki tam metin okuyacağım diye de o kadar araştırmıştım.

5 yıl, 7 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
5 puan

Kompozisyon ve denem yazmak için faydalı bir kitap fakan ben Montaıgne'nin dediklerine fazla katılmıyorum çünkü bazı denemelerinde kaba bir denemeye göre uygun olmayan dil kullanmış fakat bu benim fikrim herkese göre değişebilir.

5 yıl, 6 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Montaigne'nin Kendimi Anlamak ile başladığı ilk denemesinde, "Birçokları içip sarhoş oluyor diye, şarabı yasak etmek yanlıştır; fazla kaçırılan şeyler hep iyi şeylerdir. Kendinden sözetmenin kötü sayılması bence yalnız, halkın düşeceği kaba hatalardan ötürüdür. Bu türlü kurallar budalalara vurulan dizginlerdir: Ne azizler -ki kendilerinden pekâlâ sözederler- ne filozoflar, ne bilginler bu kuralları dinler; onlara hiç benzememekle beraber ben de bu kuralları dinlemiyorum. Onların ereği kendilerini anlatmak değildir, ama sırası gelince de kendilerini uluorta göstermekten çekinmezler." deyip başlar anlatmaya hayata ve insana dair tüm halleri.

"Olgun bir okuyucu çok kez başkasının yazdıklarında yazarın düşünmediği güzellikler bulur, okuduklarına daha zengin anlamlar ve renkler kazandırır" diyen hümanist filozoftan zihnime çakılı kalıp derinlemesine düşünmemi sağlayacak olan sözleri kalır:

"Başkalarının bilgisiyle bilgin olabilsek bile, ancak kendi aklımızla akıllı olabiliriz."

"İki alış veriş, (dostluk ve aşk) raslantı ve başkalarına bağlıdır; biri aramakla bulunmaz kolay kolay, öteki yaşla solar gider. Onun için hayatımı doldurup doyuramazdı onlar. Üçüncü alış veriş, kitaplarla kurduğumuz ilişkidir ki daha sağlam ve daha çok bizimdir. Ötekilerin başka üstünlükleri vardır, ama bu üçüncüsü daha sürekli ve daha kolayca yararlıdır. Ömür boyu yanı başımda her yerde elimin altındadır. Kitaplar yaşlılığımda ve yalnızlığımda avuturlar beni. Sıkıntılı bir avâreliğin baskısından kurtarır, hoşlanmadığım kişilerin havasından dilediğim zaman ayırıverirler beni."

"Hayatımız, der Pythagoras, Olimpiyat oyunlarında biriken büyük kalabalığa benzer: Kimileri oyunlarda ün kazanmak için bedenlerini işletir; kimileri para kazanmak için satılık mallar getirirler; kimileri de, en kötüleri değildir onlar, başka çıkar düşünmeden herşeyin niçin, nasıl yapıldığına bakar, kendi hayatlarını anlamak ve düzenlemek için, başkalarının hayatlarını seyrederler."

"Bilinecek, bilinince de daha fazla hatırı sayılacak diye iyi adam olan, insanların kulağına gitmesi şartı ile iyilik eden kişi, kendisinden daha fazla yarar sağlanılacak biri değildir."

"Yaptığı iyiliği başkaları duysun diye, kendisine daha fazla değer verilsin diye yapan, doğruluğu dillerde dolaşmak şartı ile doğru olan adamdan pek hayır gelmez."

"Rahatsız, gözü doyaz, telaşlı bir zengin, düpedüz yoksul kişiden daha zavallı gelir bana."

"Çocuğa, daha akıllı ve daha iyi olmasına yarayacak şeyleri ögrettikten sonra mantığın, fiziğin, geometrinin ne olduğunu anlatırım. Böylece kafası işlemeye başladıktan sonra seçeceği bilimin kolayca hakkından gelebilir."

2 yıl, 6 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

16. yüzyıl Fransız yazarı Michel de Montaigne'nin deneme türünde çeşitli yazıları kaleme aldığı özgün bir eseridir. Düşüncelerini büyük bir içtenlikle dile getiren yazar okurlarıyla adeta sohbet ediyor gibi yazmıştır. Kişisel düşüncelerini, aklından ne geçiyorsa, kısa ve ya uzun bir şekilde okurlarıyla paylaşmış ve onların özgür düşünmelerini sağlamaya çalışmıştır. Ayrıca, günlük hayatımızda dikkat etmediklerimiz şeyleri vurgulamıştır. Okur bu eseri okuduğunda, kendisini ve yaşamını daha iyi değerlendirmekte, düşünceleri, karakteri ve vicdanıyla yüzleşmektedir. İnsan üzerine eğilen en önemli düşünürlerinden birisi kabul edilen Montaigne bu eserinde bunu tümüyle ispat etmiştir. Bu eser, günümüzde hümanist kültürün en önemli kaynaklarından birisi olmayı ve aydınların başucu kitabı olmayı sürdürmüştür.

1 yıl, 5 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Hani Türkçe ders kitaplarında illaki bir deneme örneği olur ya işte o da Montaine'in olurdu. Ve işte ilk Montaigne i orada tanırsınız

7 yıl önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Çok çeşitli konularda kaleme alınmış bu denemeler okunmalı. Yıllar önce lisedeyken bir ödev için almak zorunda kalmıştım diğer arkadaşlarım gibi, ancak daha sonra neredeyse tüm denemeleri okudum.

6 yıl, 3 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

güzel. hayata dair. yaşama sanatı öğretisi. fazla sözle kirletmek istemem. asırlık.

6 yıl, 2 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

En iyilerim arasında, 5-6 kez tekrar okuduğum bir kitaptır.. Filozof olmamasına rağmen über muhteşem bir herif Montaigne.

6 yıl, 1 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
7 puan

ankaradan istanbula otobüsle yolculugum sırasında başladıgım ve okurken inanılmaz zevk aldıgım insanın kendisini daha iyi tanımak için mutlaka okuması gereken bi kitap

5 yıl, 11 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

Bize has duygular ancak bu kadar güzel tasvir edilebilir

5 yıl, 10 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
8 puan

böyle ustaca yazılmış bir kitabı okumak düşerdi bize.

5 yıl, 8 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

Hata yapmak korkusuyla suç işliyoruz. / söz kime aitti bilemiyorum ama cümle akıllarda kalıyor.

5 yıl, 7 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
8 puan

okudugum ilk kişisel gelişim kitabı olarak goruyorum

5 yıl, 7 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

'Bana doğru gelen hiçbir şey yoktur ki yanlış gibi de gelmesin.' demiş adam. Daha ne desin? Şahsi kanaatimce kesinlikle okunması gereken bir eser.

4 yıl, 9 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
9 puan

Okunması için tavsiye etmeye gerek görmüyorum.Çünkü mutlaka okunmalı..

5 yıl, 7 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

insan olmak ahlaklı olmak ve bunların aslında boş birer kavram olduğunu anlamak .

5 yıl, 6 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

kesinlikle okuyun.

4 yıl, 1 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
5 puan

ben çok fazla koptum bu denemelerde .denemeler güzel konuları harika fakat bana çok fazla sıkıntı verdi yani bilmediğim tanımadığım karakter ve kişilerden bahsetmiş tabi o dönemi bilmediğim için o kişileri tanımadığım için olabilir.denemelerde bu kadar sıkılacağımı hayal etmemiştim bir hevesle kardeşimden aldım okuyacağım diye ama yok çok zorladım olmuyor .demekki ben bu tarz okuyamıyorum.
montaigne çözümlemek onu anlamak için iyi bir kitap sadece

5 yıl, 6 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
8 puan

Okunması gereken kitaplardan birisi...

5 yıl, 6 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

Okunması için yaşın biraz kemale ermesi, en azından ergenliği atlatmanın beklenmesi gerektiğine inandığım ünlü kitap! Deneme diyince Türk gencinin aklında oluşan şablondur.

5 yıl, 6 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
1 puan

bana hitap etmemişti lisedeyken bir daha bakmam gerek belkidee

5 yıl, 6 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
9 puan

Okurken şöyle diyodum hep 'Evet aynen öyle . Evet ben de öyle düşünüyorum. Evet evet aynen öyle oluyo.' Okomadan ölmemek lazım .

4 yıl, 7 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

Kendime yakın bulduğum bir deneme ustası

5 yıl, 4 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
8 puan

Montaigne'i okumaya başladığımda ilk farkına vardığım özellik yazarın Yunan ve Roma çağı yazarları ile özel ilişkisi.

Montaigne bireysel alanı toplumsal alanın üzerinde tutmuş. Olaylara seyirci olmayı, evin duvarları arasında mutluluğu bulmayı önermiş

Montaigne yalnızca kendisi hakkında söz etmek istediğini söylerken daha genel anlamda insanı -anlamaya davet etmekmiş eserinde

5 yıl, 4 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
8 puan

Başka hiç bir kitabı okurken bu kadar çok cümlenin altını çizmemiştim...

5 yıl, 4 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

Yazarın bazı söylediklerine katılmayan arkadaşları tebrik ediyorum, bu eseri en güzel yapan yanı bu zaten. Düşünsenize hayat hakkında, benliği hakkında belki de henüz hiç düşünmemiş bir çocuğa/gence bu kitabı veriyorsunuz ve o bile Montaigne gibi, bir konu hakkında fikir yürütebileceğini farkediyor, Montaigne böyle düşünüyor ama ben böyle düşünüyorum diyor. Bir kitabın her yaştan insan için tartışılabilir şeyler ortaya koyması daha değerli. Mümkünse genç yaşta okumak/okutmak lazım.

Ve en sevdiğim cümle;
"Issız yerlerde kedin için bir evren ol. Tibullus"

5 yıl, 4 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

tespitler çok yerindeydi.

5 yıl, 3 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
8 puan

Hayat şu bu vs.. hakkında Montaigne'nin düşünceleri bakış açıları. güzel kitap lakin bazı kimseleri sıkıcı gelebilir.

5 yıl, 3 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Bir anda okunamayacak kitap. Kafa dağıtmak için de öyle. Not almaktan parmaklarım ağrıdı.
Kitaptan bir alıntı -güzel noktaya parmak basmış-
Yiyecek aramaya giden kuşların bulduklarını hiç dokunmadan götürüp yavrularına vermeleri gibi, bizim eğitimcilerimiz de kitaplardan topladıkları bilgileri dudaklarının ucuyla alıp rüzgara savuruyorlar.
Sanırım ne geçmişin, ne geleceğin değil, yalnızca bugünün bilgeleriyiz. Ama daha da kötüsü, öğrencilerin de bilgiyle beslenmeyip bilgiyi yalnızca elden ele geçirmeleri.
Kendileriyle değil başkalarıyla konuşmaları.../çiçero

Bir de 16. yy'de fransa eski yunanlılar olmadan bir hiçti sanırım. toplantılarında, ikinci dillerinde, sanatta, edebiyatta hatta hayat tarzlarında hep onların borusu ötüyormuş. Ya da montaigne takıntılıymış.

5 yıl, 1 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
6 puan

Ölüme dair denemeleri biraz şaçmaydı ama genel olarak denemeler güzeldi.

5 yıl, 2 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

Benim için senede bir kez okumam gereken ender kitaplardan. Baştan sona kopmadan bağlar sizi. Deneme yazmama başlamamı sağlayan kitaptır kendisi.

5 yıl, 2 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

16. yüzyılda şunları yazmış:

"Bizi yöneten, dünyayı ellerinde tutan kimselerin bizim kadar akıllı olması, bizim yapabileceğimiz kadarını yapması yetmez. Bizden çok üstün değillerse bizden çok aşağı sayılırlar. Çok şeyler vaadettikleri için çok şeyler yapmak zorundadırlar." (Kitap III, bölüm VIII)

430 yıldır dünyanın gündemi aynı.

5 yıl, 1 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
7 puan

Hayatı çözümlemiş bir adam, deneyimleri ve görüşleri ile okuyanları aydınlatıyor.. herkese tavsiye ederim...

5 yıl, 1 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
6 puan

Zaten çözdüğüm ve her insanın çözebileceği meseleleri ele almış Montaigne. Çok ilginç, ufuk açan bir bakış açısına rastlamadım. İçtenliği ve tarihten verdiği örnekler hoşuma gitti. Bir de hafızasının zayıflığı benimle özdeş durumda.

4 yıl, 9 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

"bütün günler ölüme gider; son gün ise kavuşur." omnes vulnerant ultima necat

4 yıl, 9 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
8 puan

Montaigne ile mutlaka bir akrabalığım var dedirten bir kitap.

Sanki biri sizi yazmış hissine kapılıyorsunuz. Hayatınızda okuduğunuz en iyi kitaplar listesinde mutlaka yer alacak bir eser.

Montaigne'in kendisini anlattığı bu kitapta siz de kendinizi bulmanızın yanı sıra, birçok tespitinde ben bunu nasıl göremedim diyecek kadar basit ama şaşırtıcı noktalara değiniyor.

4 yıl, 10 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

severek okuduğum ve ''tek'' olarak baz aldığım, kişisel gelişim kitabı.

4 yıl, 1 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

guzel insanı düşündürüyor...

4 yıl, 8 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
5 puan

Her zaman okunabilir. Ortaokul ve lise öğrencileri için daha çekici olabilir. Adı üstünde deneme, çok incelememek gerekir. Ara verip okunabilecek bir kitap.

4 yıl, 8 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

Bu yasimda okudugum ve hayatimin cesitli yillarinda okumak isteyecegim bir kitap...

4 yıl, 6 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

başucu kitaplarımdan,güzel..

4 yıl, 7 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
3 puan

Hayal kırıklığı...Yarım bıraktım.

4 yıl, 6 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Aydınlanma kitaplarındandır. Hangi çeviriyi okuduğunuza dikkat etmelisiniz. Aksi taktirde tam bir işkenceye dönüşebilir.

4 yıl, 6 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

çok güzel bir kitap, ancak neden tek cilt çıkmış, başka yayınevlerinin 3-4 ciltlik versiyonlarındaki fark ne? Bilen bir arkadaş anlatabilir mi?

4 yıl, 5 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Kütüphanemde istiyorum.

4 yıl, 2 ay önce
Puan : hepsi | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Değerlendirme Zamanı: en yeni | en eski