Etiketler (düzenle)

Henüz etiket eklenmemiş.

Kullanıcı Araçları

Demir Kral (Demir Periler Serisi, #1) (düzenle)

(düzenle)


Kitap Açıklaması (düzenle)

Peri serisi, ilk kitabı DEMİR KRAL’la büyük hayran kitlesi oluşturacak.
Okurlar sabırsızlıkla serinin devam kitaplarını bekleyecek…

On altı yaş; kızların prensese dönüştüğü, gerçek aşkı bulduğu, yıldızların onun için parladığı ve yakışıklı prensin onu günbatımına taşıdığı o özel yaş...
Benim için öyle olacağını hiç sanmıyorum.
On altıncı yaş günümde kardeşim kaçırıldı.
Periler tarafından…
Onu geri alacağım!

MEGHAN CHASE’İN GİZLİ BİR KADERİ VAR.
HAYALİNİ BİLE KURAMAYACAĞI, EFSANEVİ KARAKTERLER VE FANTASTİK MACERALARLA DOLU BİR KADER.

Evde ve okulda çevresine uyum sağlayamayan Meghan on altıncı yaş gününde hayatında bir terslik olduğunu hisseder. Karanlık bir yabancı onu izlemeye ve muzip dostu aşırı korumacı davranmaya başlamıştır. Ancak gerçek, bütün tahminlerin ötesindedir; genç kız, efsanevi bir peri kralının kızı ve ölümcül bir savaşın en önemli piyonudur.
Bu gerçekle yüzleşen Meghan, kardeşini perilerden kurtarmak, hiçbir perinin yüzleşemeyeceği gizemli bir canavarı durdurmak ve doğuştan hakkı olan güçleri yönetmek için ne kadar ileri gidebileceğine kendi bile şaşıracaktır.
Bu macerada ona tuhaf bir ekip eşlik edecektir: en yakın dostu, fazlasıyla ilgili ve şakacı Puck; sürekli ortadan kaybolan kedi Grimalkin… Ve yasak aşkın vücut bulmuş hali, soğuk kalpli Prens Ash.

“Demir Kral, fazladan romantizmle birlikte Alice Harikalar Diyarında, Narnia Günlükleri ve Yüzüklerin Efendisi ’nin sihrini, hayal gücünü ve macerasını yaşatıyor.”
—Justine

“Demir Kral ’ı mutlaka okumalısınız.”
—Gena Showalter

Peri serisi, ilk kitabı DEMİR KRAL’la büyük hayran kitlesi oluşturacak.
Okurlar sabırsızlıkla serinin devam kitaplarını bekleyecek…

On altı yaş; kızların prensese dönüştüğü, gerçek aşkı bulduğu, yıldızların onun için parladığı ve yakışıklı prensin onu günbatımına taşıdığı o özel yaş...
Benim için öyle olacağını hiç sanmıyorum.
On altıncı yaş günümde kardeşim kaçırıldı.
Periler tarafından…
Onu geri alacağım!

MEGHAN CHASE’İN GİZLİ BİR KADERİ VAR.
HAYALİNİ BİLE KURAMAYACAĞI, EFSANEVİ ... tümünü göster

Baskı Bilgileri (düzenle)

Ciltsiz , Fantastik , 416 sayfa

7 Ocak 2014 tarihinde , Pegasus Yayınları tarafından yayınlandı


Dil
Türkiye Türkçesi

İlgili Kitaplar

8.2 puan (58 kişi)
97 okumuş, 41 okumak istiyor, 2 okuyor

7.7 puan (30 kişi)
46 okumuş, 33 okumak istiyor, 0 okuyor

8.3 puan (56 kişi)
88 okumuş, 28 okumak istiyor, 3 okuyor

7.5 puan (18 kişi)
30 okumuş, 30 okumak istiyor, 3 okuyor

8.6 puan (15 kişi)
29 okumuş, 11 okumak istiyor, 0 okuyor

7.7 puan (10 kişi)
19 okumuş, 18 okumak istiyor, 0 okuyor

7.9 puan (15 kişi)
17 okumuş, 19 okumak istiyor, 0 okuyor

8.5 puan (6 kişi)
14 okumuş, 14 okumak istiyor, 1 okuyor

8.0 puan (22 kişi)
34 okumuş, 13 okumak istiyor, 0 okuyor

7.9 puan (42 kişi)
65 okumuş, 23 okumak istiyor, 0 okuyor

Kitabın Geçtiği Listeler

Şu An Okuyanlar

Okumuşlar

Okumak İsteyenler

Takas Verenler

chinawoman
1 kişi
leitastani Ericache mirabella davşanı geçen kaplumbağa PlodPaint kahlan1299 Merveonal gaiptekises serebnum bey_za velevki hAnAJks Pinar Cavus Mine Williamelia burcutirt SeGe change zehra bsevde Kitap Yiyen g_ece İPEKNAS kitapkurdu37 cnbgzm rumeysad pretty reader firebender Aristokrat :) ayfesa Aviendha mucdem delimi-ne Hurmuz.hatun sule508 sevidetuncay burçak. mavysu Nora Reader
47 kişi
merve y. clemalice asenaozoral Joseph kitapask AABookWorm shinbi kitapaşığıece NyksS EBusraAy KuroiNamida Ckmksm ilkayy00 EbruEr esra.inspirit.13 SatanistKesenKedi şule uzundere Irmak Dönmez story ilkayozgur xtina kitaptakitap -Nur- Winter Öykü K tarçınportakal bernabalci ilkayzgr
28 kişi
Burda insan yok

Değerlendirmeler

değerlendirme
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan


-Spoiler İçermez-

Yorumun tamamı için: http://crazydreamernora.blogspot.com.tr/2014/05/demir-kral-iron-fey-1-tantm-inceleme.html

Allahııııımmmm sana geliyorummm!! Bu ne güzel kitaptır böyle?! Yoksa ben peri mitolojilerine fazla mı ilgiliyim? Eh, bu da bir seçenek tabii. Her neyse. Bu kitapta hayatımın en muhteşem erkek karakterlerinden biriyle tanıştım. Patch'i geçemedi tabii ama ona çok yaklaştı. Demek ki ben bu tiplerden hoşlanıyormuşum. Hımmm...

Kendimi çözümleme konuşmasını bir kenara bırakıp kitabı çözümlemeye geçiş yapıyorum (Nihayet!!). İlk olarak ben kitabın her sayfasını zevk alarak okumama rağmen bu kitabı okurken bayılmamak için kendini zor tutacak farklı toplum kesimleri olduğunu düşünüyorum.

1. -Tabii ki de- "Antiperi"ler. Yani peri karşıtı olan kesim.
2. Aşırı fantastik öğe içeren kitaplardan hoşlanmayan kesim. (Çünkü bu kitabın her kelimesi fantastik kokuyor.)
3. Aşk dolu bir ergen kitabı bekleyen kesim. (Çünkü kitabın içinde az bir miktar aşk olsa da macera çok daha ağır basıyor.)
Sonuç olarak bu 3 kesimden birine giriyorsanız kitabı beğenmeme ihtimalinizi yüksek görüyorum. Tabii ki başka nedenler de olabilir :P

Tekrar kitaba dönecek olursak bana kalırsa kurgu, karakterler, olaylar, mekanlar, her şey muhteşemdi. Ash'in muhteşemliğine değinmiyorum bile. Kitap geride birçok soru işareti bırakarak bomba gibi bir yerde de son buldu. Daha yeni kitap alışverişi yapmışken ve okuyacak milyon kitabım varken 2. kitabını ben nasıl alacağım şimdi?! Aranızda kitap bağışı yapmak falan isteyen olursa haberim olsun arkadaşlar :D (Çıkarcı!)

4 yıl, 2 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

http://kitaphayvaniningunlugu.blogspot.com/2012/08/kitap-yorumu-iron-king-julie-kagawa.html

The Iron Fey serisi uzun zamandır okumak istediğim kitapların başında geliyordu. İngilizce kitap okuma yeteneğimi geliştirdiğim bu yaza okumak ancak kısmet oldu. Seri, Peri yani Fey ırkını ele alıyor.

Romanın baş karakteri Meghan Chase adından on altı yaşında bir genç kız. On altı yaşındaki roman karakterlerine herkesin artık şüpheli gözle baktığının ben de farkındayım. Genç yetişkin romanlarının çoğunda kullanılan ve genellikle fena ergenlik kaprislerini bünyesinde barındıran bir dönem çünkü. Meghan'ın da o tipik liseli kız karakterinde olacağını düşünmüştüm. Kitabın ilk sayfalarında beni şaşırtmadı. Liseye gidiyordu ancak "taşralı" olarak anılıyordu. Pek arkadaşı yoktu. Sadece Robbie isimli çocukluk arkadaşı vardı. Ancak kitap ilerledikçe Meghan'ın aslında öylesine bir karakter olmadığını, son derece zeki olduğunu anladım ki bu beni çok mutlu etti.

Meghan, annesi, üvey babası ve erkek kardeşi Ethan ile birlikte bir çiftlik evinde yaşıyor. Üvey babası bir domuz yetiştiricisi. Gerçek babası Meghan altı yaşındayken, onu parka götürdüğünde birden ortadan kaybolmuş. Meghan, sıradan bir hayatı olduğunu düşünüyor. Ve elbette aslında öyle değil.

Tuhaf olaylar silsilesi Meghan'ın uzun zamandır hoşlandığı, okulun popüler çocuğu Scott Waldron ile özel derse kalmasıyla başlıyor. Bilgisayar sınıfında henüz bir kere bile konuşmadığı Scott'a kendini tanıtıp, aslında o kadar da taşralı olmadığını anlatırken bilgisayar ekranında yazılar beliriyor. "Meghan Chase. Seni görüyoruz. Senin için geliyoruz." gibi Meghan'ın kalbini ağzına getiren yazılar. Tabii bu Scott'un onu ucube ilan etmesine neden oluyor.

Bir sonraki gün, Meghan'ın on altıncı yaş gününde, hayatını değiştirecek olay gerçekleşiyor. Berbat bir günün ardından eve döndüğünde annesinin kayıp düştüğünü, Ethan'ın ise başında neredeyse sırıtarak beklediğini fark ediyor. En yakın arkadaşı Robbie geldiğinde Ethan'ın tuhaf hareketleri daha da artıyor. Ve Robbie'nin yardımıyla Meghan erkek kardeşine ne olduğunu anlıyor. Evlerindeki Ethan bir changeling, yani gerçek erkek kardeşinin yerine konulmuş kötü bir peri çocuğu. Bundan sonra Meghan'ın yapmak istediği tek şey Ethan'ı kaçırıldığı yerden geri getirmek oluyor. Bu sırada Robbie'nin de aslında Robbie olmadığını Robin Goodfellow diğer adıyla Puck olduğunu ve Fey ırkından geldiğini öğreniyor. (Bknz. Bir Yaz Gecesi Rüyası)

The Iron King'de peri diyarının adı Nevernever. Ve ben bu dünyayı çok sevdim. Perileri okumayı zaten severim ama Julie Kagawa'nın hayal dünyası beni gerçekten kendine hayran bıraktı. Nevernever'da aklınıza gelebilecek her türlü peri çeşidi mevcut. Gnomlar, pixieler, troller, sirenler, satirler ve aklıma gelmeyecek daha bir sürü tür. Ayrıca Kagawa, iki düşman peri sarayı olan Seelie Court ve Unseelie Court'u, Summer Court ve Winter Court olarak da değiştirmiş, bu detay pek güzel olmuş.

Meghan Chase, herkesin ister istemez tahmin edebileceği gibi Fey soyundan. Summer Court'un kralı Oberon'un gayrimeşru kızı. Yarı fey, yarı insan. Bu ona bir sürü yetenek sağlıyor. Mesela her perinin korkulu rüyası demire dokunabiliyor. Bu arada kitaptaki okuması en eğlenceli karakterlerden biri bir Cait Sith olan kedi Grimalkin.

Roman ilerledikçe Meghan'ın Nevernever'daki yolculuğu karmaşıklaşıyor. Babası Oberon'la tanışıyor, bir prenses olduğunu öğreniyor, peri dünyasını daha yakından tanıyor. Ve sonunda Winter Court'un sakinleriyle karşılaşıyor. Daha önce bir kez evinde, bir kez de rüyasında gördüğü genç adamın onlardan biri olduğunu anlaması uzun sürmüyor. Winter Court'un kraliçesi Mab'in üç oğlundan en küçüğü Ash. Ash, neredeyse Meghan'ı gördüğü her yerde onu öldüreceğini söylüyor. Ve ayrıca fark ediyoruz ki Ash ile Puck arasında bir mazi var. Hem de kötüsünden. Bu iki karizmatik genç erkek sürekli tartışıyorlar ki, bu tartışmaları okumak çok eğlenceli. Zavallı Meghan sürekli ikisinin arasında kalırken, Grimalkin bu durumdan hoşnut.

Kitaptaki kötü çocuk imajı Ash'in omuzlarında. Açıkça söylemem gerekirse ben de kendisini çok sevdim. Hem kışı, hem kötü adamları, hem de direkt olarak Ash'in kişiliğini beğendiğimden. Yalnız, Puck'ı es geçmek de mümkün değil. Her daim şakacı, yerinde durmayan, okuması zevkli bir karakter Puck. İkisi arasında seçim yapmak çok zor.

The Iron King, son zamanlarda okuduğum bir sürü güzel kitaptan biri. Hattâ bazı yönleriyle biraz öne bile çıkabilir. Bir kere hiç sıkmıyor. Her zaman şaşırtmaya müsait. Karakterler aşırı okunası. Peri dünyasının cazibesi de cabası. Üstelik Julie Kagawa'nın yarattığı, Feylerin en büyük düşmanı olacak Iron yani Demir ırkı oldukça etkileyici.

Peri masalı tadındaki The Iron King, bu tür hikayeleri seven herkese tavsiyemdir.

5 yıl, 11 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Megan Chase 16 yaşında bir kahraman olsada kitap ilgi çekiciydi.Kitabın anlatımı su gibiydi elimden aktı gitti.Konu ise bildik peri kitaplarına benziyordu.Bu tarz kitaplar okuduysanız karakterler size yabancı olmaz tanıdıkldırlar.Yazar karakterleri çok değiştirmeyerek bambaşka bir hikaye kurmuş.Heyecanlı aksiyonu bol bir kitap olmuş:) ben kitaplarda 2erkek bir kız olayından çok hoşlanmasamda bu kitapta bana bunu bile sevdirdi yazar.Heyecanla serinin diğer kitaplarını bekliyorum.

4 yıl, 5 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Öncelikle Kendinizi Yepyeni bir Alice Harikalar Diyarina, Hatta daha fazlasına hazırlayım ! Çünki bu hikaye harika...
Meghan Sıradan lise öğrencisiydi taki 16 yaşına basıp kardeşi Ethan periler tarafindan Kaçırılana kadar.
Hikayemiz burdan sonra başlamakta. Kendinizi.alamicaksiniz ve Demir Kral elinizden düşmiyecek. Gelen her kelimeyi siradakini sabirsizlikla okuyacaksiniz ki şahsen ben.öyleydim.
En.çok hoşuma gidense Grimalkin bizim kurnaz.akilli zeki kedimiz 😄 ben bayildim ona 😄 Meghan , Puck , Ash ve Grimalkin... Harikaydilar romantizim macera heycan ve daha bir cok sey vardi bu kitapda ben 2 Kitabi icin.sabirsizliktan oluyorum ...
Elfler ahhh ... ya kotuler ya iyiler 😄 bu kitapda minik yaratiklardi ve etcillerdi kendileri 😄😄 Fantastik ve macera severler bu Kitap Tam size ve bana goreydi
En kisa zamanda tedarik edip okumaniz gerekli ... Soğuk Sıcak Bir Aşk ... *****
" Bu muhtemelen savaş anlamına gelitor."
"Savaş mı" Yanağıma soğuk bir şey deydi ve şimşeklerle delinen.gökyüzünde uçuşan kar taneleri gördüm. Ürkütücü ama güzel bir manzaraydı. Ürperdim. "Peki,ne olacak?"
Ash yakınıma geldi.Parmakları ile saçımı yüzünmden çekti. Omurgamdan ayaklarıma doğru bir ürperti geçti bedenimden. Eğilince serin nefesi kulağımı okşadı.
"Seni öldüreceğim." Diye fısıldadı ve arkasına bakmadan masadaki kardeşlerine katıldı. Tenime dokunduğu yere elimi götüdüm, aynıanda hem başım dönmüş hem de korkmuştum.
"Dikkatli ol, insan." Grimalkin sahnenin kenarımda, ölü kimeranın gölgesinde belirdi. "Kalbini bir peri prensine kaptırma. Sonu asla iyi olmaz."
*****

3 yıl, 7 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Filmi yapılması gereken müthiş fantastik bir kitap

4 yıl, 3 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

ALLAH! Bu nedir böyle?!?! Böyle muhteşem seri mi olurmuş? Bildiğiniz krize girdim demir periler demir periler diye :DDD Zaten başka bir yorumumda söylemiştim peri mitolojisine zaafımın olduğunu. Sadece bunu bu seriyi okumadan önce fark edememişim. :D Şöyle söliyim. Bu kitabı vicik vicik aşk için alıcaklar varsa rafına geri koyabilir çünkü aşktan çok macera temalı. Şİmdi bende bir yorumcuda bunu okuyunca biraz şüphelenmiştim. Çünkü genel olarak ben aksiyonun yanında romantik seven tiplerdenim. Ama kitabı elime alıp okumaya başlayınca duramadım. 1 gün içinde bitirdim. Öyle bir olay örgüsü var ki konuya daldığı an seni alıyor ve hoopp deri diyarındasın. O yüzden aşkı pek aradığım söylenemez. O da yok değildi şimdi. ASH İS THE BEST. Yani puck da baya tatlı. Hatta kitabın sonuna gelene kadar hangisinin tarafını tutacağıma karar verememiştim. Ama ash'in tavırları beni ona çekti. Ayy ne konuştum ama bu seri bu aralar en favorim o yüzden hepsi :DDD

4 yıl, 1 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
9 puan

Süper herkesin okuması gereken kesinlikle sıkmayan akıcı bir konusu olan bir kitap. Saf Meghan ile Yakışıklı Ash'ın aşkı

3 yıl, 10 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

Bu kitap bazılarına ağır gelebilir.

3 yıl, 6 ay önce
Puan : hepsi | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Değerlendirme Zamanı: en yeni | en eski