Etiketler (düzenle)

Henüz etiket eklenmemiş.

Kullanıcı Araçları

Bitmemiş Öyküler (düzenle)

(düzenle)


Kitap Açıklaması (düzenle)

Bitmemiş Öyküler, Tolkien'in Orta-Dünya efsanesinin çok önemli bir parçasıdır. Özellikle Yüzüklerin Efendisi, Silmarillion ve Hobbit kitaplarını okuyan Tolkien hayranlarının dikkatini çekecek bu kapsamlı çalışma, yazarın yaşarken tamamlayamadığı ama oğlu Christopher Tolkien'in kendi notlarıyla sunduğu bir eser.

Bitmemiş Öyküler, Orta-Dünya'nın Birinci Çağı ile Yüzük Savaşı'nın sona erişi arasındaki zamana ait öyküleri kapsıyor. Çöküşü öncesindeki uzun çağlardan Númenor hakkında günümüze kalabilen tek öykünün yanı sıra, Palantíri ve Amroth Efsanesi de yine Bitmemiş Öyküler arasında anlatılıyor.

Bitmemiş Öyküler, Tolkien'in Orta-Dünya efsanesinin çok önemli bir parçasıdır. Özellikle Yüzüklerin Efendisi, Silmarillion ve Hobbit kitaplarını okuyan Tolkien hayranlarının dikkatini çekecek bu kapsamlı çalışma, yazarın yaşarken tamamlayamadığı ama oğlu Christopher Tolkien'in kendi notlarıyla sunduğu bir eser.

Bitmemiş Öyküler, Orta-Dünya'nın Birinci Çağı ile Yüzük Savaşı'nın sona erişi arasındaki zamana ait öyküleri kapsıyor. Çöküşü öncesindeki uzun çağlardan Númenor hak... tümünü göster

Baskı Bilgileri (düzenle)

Karton Cilt , 755 sayfa

2 Kasım 2012 tarihinde , İthaki Yayınları tarafından yayınlandı


ISBN
9786053752417
Dil
Türkiye Türkçesi

Kitabın Ana Karakterleri(düzenle)

Kitaba karakter eklenmemiş ...

İlgili Kitaplar

8.6 puan (64 kişi)
172 okumuş, 84 okumak istiyor, 2 okuyor

8.1 puan (14 kişi)
46 okumuş, 49 okumak istiyor, 1 okuyor

9.1 puan (11 kişi)
30 okumuş, 49 okumak istiyor, 1 okuyor

7.7 puan (31 kişi)
78 okumuş, 43 okumak istiyor, 0 okuyor

8.9 puan (179 kişi)
396 okumuş, 244 okumak istiyor, 25 okuyor

7.9 puan (53 kişi)
112 okumuş, 90 okumak istiyor, 0 okuyor

8.3 puan (116 kişi)
241 okumuş, 153 okumak istiyor, 2 okuyor

7.4 puan (68 kişi)
192 okumuş, 94 okumak istiyor, 1 okuyor

7.8 puan (21 kişi)
46 okumuş, 69 okumak istiyor, 0 okuyor

Kitabın Geçtiği Listeler

Şu An Okuyanlar

Okumuşlar

Okumak İsteyenler

Takas Verenler

Levh-i Mahfuz srrszs
2 kişi
pocker volkanist Yunus Serdar chary_ka trickster Enkitol kargasiz Shaitandora gürhanöztürk Ogzhndmn Fırtınakıran RudiWeadvul Erebor Lordmuti küçükfincan uglyclementine kafamdakiviziltilar comandante Kanatayak subirikintisi Tolga Sağsöz Calafalas Lost Control Misafir Çocuk Berkayithryn Kilestuace estorn meandro sandaozer hazorg Enuzaksahil ER.idris omertasus Kenpachi TeukieBusra Eira sahratonge sedatpotter Belegost
69 kişi
einozsule outofcontrol Nynaeve aden isyan OpusMagnum yusufgenc aikamultaamuistot Bahri Doğukan Şahin Gilderoy Asfaloth Trigen koraysel Aks emmastepan ipekTo agresif KaymakPürüzü kitapkokusu Shahrukh Khan air23 mustafasahin pikofarad Guevara phiword ronartir fatmai jeetlee1 radyasyonbocegi Okyanustanbul Levninin Kızı coolstorybro yellowsubmarine Fishy Windom Earle SilverSkates kirmizikurnaztilki Lowan erdemou Acmert
113 kişi
Burda insan yok

Değerlendirmeler

değerlendirme
3 kişiden, 3 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
8 puan

Orta Dünya hakkında ne kadar kitap yazılırsa yazılsın, hep anlatılacak bir başka öykü daha vardır sanırım. Gizli kalmış öyküler, bize ulaşamayanlar... Bitmemiş Öyküler'e başlarken heyecanlıydım açıkçası neler okuyacağıma dair ve hayal kırıklığına da uğramadım.
İlk Çağ, İkinci Çağ ve Üçüncü Çağ olmak üzere 3 kısımdan oluşuyor kitap ve her şeyin en başından başlıyor anlatılmaya. Savaş yüzünden ailesini terk etmek zorunda kalan Tuor'un öyküsüyle başlıyor. Kısa bir öyküydü, biraz sıkıcıydı :)
Sonra Hurin'in çocuklarının öyküsü geliyor ve kendinizi kaptırmaya başlıyorsunuz. Çok güzel ve hüzünlü bir öyküydü. Sonları hiç iyi olmadı.
Galadriel çok sevdiğim bir karakterdi ve onun öyküsünü görünce çok sevindim. Bilmediğim bir sürü şey öğrendim. Mesela Arwen'in büyükannesi oluşu :D
İkinci Çağ'da İnsanlar ve Sauron arasındaki büyük savaşın öyküsü var. Çok ayrıntılı ve diğer yazılan kitaplara atıfta bulunulmuş. Bu yüzden yazılan diğer kitapları okumadan bu öyküleri okumanızı tavsiye etmiyorum. Çok fazla özel isim olduğundan kafanız karışabiliyor okurken bu yüzden dikkatli olmanız gerekiyor.
Veee Üçüncü Çağ'a gelince Güç Yüzükleri sahneye çıkıyor. İnsanlara verilen 9 yüzüğü ele geçiren Sauron, Elf'lerin 3 yüzüğünün peşinde ama onları bulamıyor. Biri Galadriel'de yüzüklerin. Saruman, Sauron'un müttefiki gibi görünse de aslında tüm yüzükleri ve de tabiki efendilerini kendisi için istiyor. Yani ikili oynuyor aslında kimseye sadık değil.
Daha sonra İsildur'un ölümünün öyküsü geliyor. Ve yüzüğü Gollum'un buluşu. Sonra Shire ve Gandalf'ın Frodo'ya 9ları anlattığı kısım. Burada Nazgul'un öyküsünü okuyoruz.
Hatırlarsınız İki Kule'de Kral Theoden'in aklı Saruman tarafından ele geçirilmişti. Oğlu Theodred'in ölümünün öyküsünü okuyoruz daha sonraki bölümlerde.
Kitabın sonlarına doğru ISTARI adlı bir bölüm var burada Orta Dünya'ya gönderilen 5 büyücünün öyküsünü okuyoruz. Saruman, Gandalf, Radagast ve Mavi Büyücüler denilen diğer ikisi... Mavi Büyücüler hikayede bir daha hiç geçmemiş bu yüzden adları tam olarak bilinmiyor. Bu öykü çok güzeldi özellikle Gandalf hakkında birçok bilgi veriyor.
Nitekim, Orta Dünya'ya benim kadar meraklıysanız kesinlikle okumanız gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum. Bazen babasının aldığı notların derlemesi olduğu için karışık bir anlatıma sahip olabiliyor ve bu da sıkıyor insanı ama sindire sindire okursanız ve diğer kitapları da okumuşsanız pişman olmayacaksınız demektir.

5 yıl, 8 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

Okuduğum en güzel kitaplardan. :) Ama cidden sonraki baskılarda notları mümkünse notun bulunduğu sayfanın altına yapsınlar. Kitabı ikide bir çevirmekten çok zaman kaybettim :(

5 yıl, 5 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

Orta-Dünya hakkında bir nevi ansiklopedi niteliği taşıyan mükemmel bir eser.

5 yıl, 6 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

İlk başlarda biraz sıksa da sonradan bilmediğimiz, bildiğimizi sandığımız olayları okudukça daha da bir saran kitap haline dönüştü eser. İçinde Orta-Dünya ile ilgili baya bir bilgi birikimi var. Orta-Dünya macerasına devam etmek istiyorsanız eğer, alıp okuyun derim.

Kitabı okurken tek sıkıntım; notların kitabın arkasında olması. Sürekli arkaya çevirmekten elim yoruldu (malum ağır kitap) ve hatırı sayılır derecede vakit kaybına uğradım.

5 yıl, 4 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
9 puan

Orta dünya ya ait majör hikayelerdeki neredeyse tüm soru işaretlerinin cevaplarınu barındıran bir kitap.

4 yıl, 9 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

notları okurken biraz sıkılsam da her zamanki Tolkien işte... daima yaratıcı ve şaşırtıcı =)

3 yıl, 10 ay önce
Puan : hepsi | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Değerlendirme Zamanı: en yeni | en eski