Benim Küçük Dostlarım (düzenle)

(düzenle)


Kitap Açıklaması (düzenle)

Her çocuk, bence zevkle okumaya değer meraklı bir kitap; karşısında uzun uzun, hayran hayran düşünülecek bir bilinmeyenler âlemidir. Yirmi bir yıldan beri bu kitapları yaprak yaprak, satır satır okumaya ve anlamaya çalışıyorum.Fakat hâlâ Çocuk adlı kitapla anlayamadığım, sökemediğim cümlelere rastladığım olur. Bu itirafımdan sonra, okuyucularım bu eserde, tecrübelerin belki haklı; fakat herhâlde soğuk ve tatsız gururunu elbette aramayacaklardır.Hayır, sevgili okurlarım elinizdeki kitap, ağırbaşlı, psikolojik bir eser olmak iddiasında değildir. Buna bir hikâye kitabı da denilemez. Çünkü içinde bir damlacık hayal bulamayacaksınız.Ben bu kitapta sadece, gördüklerini ve duyduklarımı -işittiklerimi değil, hissettiklerimi- sunuyorum. O kadar çok sevdiğim Küçük Dostlarımı, daha doğrusu binlerce küçük dostumdan, rast gele birkaçını okurlarıma da tanıtmak istedim.Bir kırık dökük çizgi, bir avuç gölge.. Boyaların parıltılı dilinden yoksun, kara kalem bir çocuk portresi, bir küçük insan kişiliği! Ve çok defa bu kişiyi benim hafızamın köklerine altın çivilerle perçinlemiş olan bir küçük olay.

Her çocuk, bence zevkle okumaya değer meraklı bir kitap; karşısında uzun uzun, hayran hayran düşünülecek bir bilinmeyenler âlemidir. Yirmi bir yıldan beri bu kitapları yaprak yaprak, satır satır okumaya ve anlamaya çalışıyorum.Fakat hâlâ Çocuk adlı kitapla anlayamadığım, sökemediğim cümlelere rastladığım olur. Bu itirafımdan sonra, okuyucularım bu eserde, tecrübelerin belki haklı; fakat herhâlde soğuk ve tatsız gururunu elbette aramayacaklardır.Hayır, sevgili okurlarım elinizdeki kitap, ağırbaşl... tümünü göster

Baskı Bilgileri (düzenle)

128 sayfa


ISBN
978 975 263 8

Kitabın Ana Karakterleri(düzenle)

Kitaba karakter eklenmemiş ...

İlgili Kitaplar

7.2 puan (58 kişi)
119 okumuş, 26 okumak istiyor, 2 okuyor

8.3 puan (101 kişi)
280 okumuş, 64 okumak istiyor, 1 okuyor

8.6 puan (14 kişi)
43 okumuş, 9 okumak istiyor, 0 okuyor

7.1 puan (25 kişi)
60 okumuş, 3 okumak istiyor, 0 okuyor

7.7 puan (15 kişi)
26 okumuş, 5 okumak istiyor, 0 okuyor

6.9 puan (28 kişi)
116 okumuş, 24 okumak istiyor, 0 okuyor

8.0 puan (2 kişi)
8 okumuş, 1 okumak istiyor, 0 okuyor

6.2 puan (15 kişi)
48 okumuş, 11 okumak istiyor, 1 okuyor

8.5 puan (49 kişi)
156 okumuş, 9 okumak istiyor, 1 okuyor

6.8 puan (19 kişi)
100 okumuş, 12 okumak istiyor, 2 okuyor

Şu An Okuyanlar

Okumuşlar

Okumak İsteyenler

Takas Verenler

funland
1 kişi
_bayanhiçkimse_ kevser kıdır pasarofcaa gunay1 gülbeyaz lalenergis muratcan rolypoly ~butterfly mehtap51 kilimci 1023 ~butterfly~ salossh beyzaschengen CheshireCat sena yesilyurt scaglar meliska kitaplarguzeldir crawford26 şekerportakali mesuthayat sedanurgok elifmeral KuroiNamida RüzgarSaçlıKız yldz84 Violet Zarpandit sebo_pnr cokokuyancokbilirci Elifgizem usta çiftçi busrak nes Firak yansımalar onkişidendokuzu angela818
123 kişi
eyp1016 Sofi94 OguzhanYetisti kahvemsi pembekasvet kitapbuketi vikitapomer
7 kişi
sebo_pnr
1 kişi

Değerlendirmeler

değerlendirme
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Çok güzel bir kitap. İçerisinde yazarın kendi ve tanıdıklarının ayrıca öğrencileriyle birlikte olduğu harika bir siyah-beyaz fotoğrafları da var. En çok Nadide, Bal Gibi İsim Tamlaması, 'Forget Me Not', C... anılarından hoşlandıklarım.

6 yıl önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
6 puan

'Hatıra' bir edebi türü olarak düşünebiliriz diyebilirim. Eğer bir öğretmen adayı iseniz; benim gibi, kitaba başlarken içerisinde ki başlıkların içeriklerini öğrenmek için sabırsız olabilirsiniz. Ve tabiki ilk baskısı 1948 yılında yayımlanmış olmasını yani birazcık yaşlı bir kitap olmasını (:) hissedeceksiniz.
Biyografik bir kitap olarak algılanmasın. Sanırım sadece yazarın seçmiş olduğu bir takım küçük karakterlerin baş rolünü de paylaştığı güzel anılar seçkisi. Anlatımın birinci kişi ağzından yapılmış olduğu da bunu destekler nitelikte.
Ayrıca bir güzelliği ise - en azından ben öyle hissettim(:) - günümüz eğitimi, eğitmenleri ve öğrencileri ile küçük, güzel, tatlı bir takım karşılaştırmalar da elinizde olmadan yapmıyor değilisiniz. Beni biraz kitap günümüzle o dönemleri üst üste koymaya itti.

5 yıl önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
5 puan

EY İKİ AŞİNA KALP ARASİNDA,
SIRA DAGLAR GİBİ DURAN SENELER...
son

5 yıl, 5 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

bende yeri ayrı olan kitaplardan biri.
uzun zaman önce okumama rağmen hala dün okumuşum gibi

5 yıl, 5 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
5 puan

Halide Nusret Zorlutuna hayat hikayesini anlatırken bazı çocuklarla olan anılarına yer vermesi hoşuma gitti. Fakat bazı anlatımlarında çocuklara önyargılı davranması ve neticesinde çocukların suçsuz olduğunun anlaşılması ilginç bir olaydı. Çok akıcı değildi ama öğretmen-öğrenci ilişkisinin ellili yıllardaki halini merak edenler okuyabilir.

5 yıl, 5 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
6 puan

türkçe öğretmenimin verdiği bir kitaptı okudum ve bu değişik çocukların hikayeleri olduğu için çok ilginç bir kitaptı

5 yıl, 3 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

ilk okuduğum kitaplardan...

4 yıl, 1 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
6 puan

Halide Nusret'in öğrencileri hakkında daha çok şey okumak isterdim

4 yıl, 1 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Mesleğine aşık bir öğretmen, hayatla mücadele eden gözlerinin içi gülen öğrenciler...

3 yıl, 8 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
5 puan

Bir öğretmenin yaşadığı olayları kendine göre kodladığı bir anlatım tarzı var. Öğrencilerinin tanınmasından korkarak başından geçen olayları anlatırken sadece kendisinin bildiği ama başkalarına paylaşmaktan korktuğu için sadece hatırlamak amacıyla yazdığı kısa anılar şeklinde düzenlemiş.Bu durumda bazı olayların sonucunu bilemiyorsunuz. Bu da en azından bana yeni bir şey katmıyor. Anı okumak isteyene buyur oku derim ama çok kişinin ilgisini çekeceğini sanmıyorum.

1 yıl, 5 ay önce
Puan : hepsi | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Değerlendirme Zamanı: en yeni | en eski