Etiketler (düzenle)

Henüz etiket eklenmemiş.

Kullanıcı Araçları

Bakire (düzenle)

(düzenle)


Kitap Açıklaması (düzenle)

Small Plains Bakiresi kimdi ve nasıl öldü?

Acımasız bir cinayetle değişen hayatlar
Küçük bir kasabadaki sahipsiz bir mezar

On yedi yıldır saklanan korkunç gerçeği öğrenmeye hazır mısınız?


Kansasın kırsal kesimindeki küçük bir kasabanın halkı, genç bir kızın adsız mezarını Small Plains Bakiresi olarak kabul etmiştir on yedi yıl boyunca. Bazı kişilere göre mucizelere ve açıklanamaz iyileşmelere sebep olan bu mezarla ilgili söylentiler de zaman içinde dilden dile yayılmıştır.
Ama karla kaplı arazide bulunan, buz tutmuş çıplak cesede gerçekte ne olmuştur? Ve neden genç Mitch, cesedin bulunmasından bir gün sonra, arkasında çılgına dönmüş sevgilisi Abbyyi ve en iyi arkadaşı Rexi bırakarak kasabadan apar topar ayrılmıştır?
Bu şekilde kasabadan ayrılan Mitch, yıllar sonra Small Plainse geri döndüğünde, unutulmuş sırları ve gerilimi tekrar alevlendirecektir. Mitche karşı hâlâ bir şeyler hissetmekte olan Abby ise onun gidişinin arkasındaki gerçeği açığa çıkarmakta kararlıdır. Şimdi, üç eski dost kendilerinin ve küçük kasabalarının kaderini değiştiren o gecenin getirdiği sonuçlara katlanmak zorundadır.

Nancy Pickard edebi gücü yüksek bir yazar. Orta batının küçük bir kasabasındaki üstü kapatılmış sırları incelikle şekillendirmiş.
The Denver Post

Kışkırtıcı Kasabalıların peşini bırakmayan çözümlenmemiş cinayeti, yazar engin bir sezgisellikle işlemiş.
The New York Times Book Review

Üstün bir yapıt. Yazarın hikâyeye derinlik sağlamadaki yeteneği eşsiz.
Orlando Sentinel

Güven, inanç ve masumiyet kaybına dair bu roman tek kelimeyle ilgi çekici.
Tucson Citizen

Small Plains Bakiresi kimdi ve nasıl öldü?

Acımasız bir cinayetle değişen hayatlar
Küçük bir kasabadaki sahipsiz bir mezar

On yedi yıldır saklanan korkunç gerçeği öğrenmeye hazır mısınız?


Kansasın kırsal kesimindeki küçük bir kasabanın halkı, genç bir kızın adsız mezarını Small Plains Bakiresi olarak kabul etmiştir on yedi yıl boyunca. Bazı kişilere göre mucizelere ve açıklanamaz iyileşmelere sebep olan bu mezarla ilgili söylentiler de zaman içinde dilden dile yayılmıştır.
Ama ... tümünü göster

Baskı Bilgileri (düzenle)

Ciltsiz , 351 sayfa

2013 tarihinde , Ephesus Yayınları tarafından yayınlandı


ISBN
9786055358020
Dil
Türkiye Türkçesi

Kitabın Ana Karakterleri(düzenle)

Kitaba karakter eklenmemiş ...

İlgili Kitaplar

8.7 puan (92 kişi)
131 okumuş, 55 okumak istiyor, 2 okuyor

8.1 puan (71 kişi)
107 okumuş, 70 okumak istiyor, 1 okuyor

8.6 puan (77 kişi)
127 okumuş, 113 okumak istiyor, 0 okuyor

7.7 puan (150 kişi)
238 okumuş, 73 okumak istiyor, 2 okuyor

7.7 puan (122 kişi)
226 okumuş, 71 okumak istiyor, 0 okuyor

7.9 puan (70 kişi)
97 okumuş, 78 okumak istiyor, 1 okuyor

8.1 puan (142 kişi)
247 okumuş, 91 okumak istiyor, 2 okuyor

7.3 puan (88 kişi)
132 okumuş, 32 okumak istiyor, 1 okuyor

7.6 puan (70 kişi)
129 okumuş, 34 okumak istiyor, 1 okuyor

8.5 puan (53 kişi)
77 okumuş, 62 okumak istiyor, 0 okuyor

Kitabın Geçtiği Listeler

133 kitap, 524 oy
40 kitap, 69 oy

Şu An Okuyanlar

Okumuşlar

Okumak İsteyenler

Takas Verenler

nurcalıskan sydney iremga SevgiS nkzeusta
5 kişi
dolunayozlem fndkkk CelileKaplan mhmtsydn savarona gzd6 aslıhankaplan Yıldız acl kingrose Selin Reis Satıgül Yüksek Mine Ercan svgfyvz prize123 LadyMaria peresstt Zeynepim muazzez111 İremİvgin. Giza elroy Derya Gülşan Summy sheva7 MERAL cenesigamzeli TuğbaB leylakce Canan asya00 Belinda Rumeysali FatosCetiner carmina asim özlem77 KuroiNamida Bayan Günlük
187 kişi
Seher volkan1k Only bucu90 a-sibel Kafka meliska asya00 Hexe sLn Black Bird NeoNoir gnsonne Ergem lucia ramsesinkızı duyyguu smrknd Sudaba ilkalp mavysu murit zerrin Oznurozt karacay Başucukitabımsınsevgilim burcu elfossy Lady_Avy NosferatuAysegul aura_k toxicsweet efla clemalice lolita rumeysad burcuva denizim Lucia Fernandez
109 kişi
elroy Melek ATALAY
2 kişi

Değerlendirmeler

değerlendirme
8 kişiden, 8 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Bazı kitaplar sürekli karşınıza çıkar ve ister istemez merak edersiniz ve sonunda dayanamayıp okursunuz.Bu kitap kesinlikle tanımıma uyuyor.Aslında beklentim yoktu ama iyiki okumuşum.Çok ama çok beğendim.Özellikle Mitch'ın durumuna üzüldüm sanırım kitapta en çok sevdiğim karakterdi.Polisiye ve dramın iç içe geçtiği kitaplardan hoşlanıyorsanız okumanızı tavsiye ederim.

4 yıl, 8 ay önce
7 kişiden, 7 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

puanım 9 ama mitch ve abby karakterlerini sevdiğim için 10 veriyorum..Polisiye severlere uygun kitaptaki dram,espritüellik ayrıca keyifli idi..Kesinlikle tavsiye ediyorum..

3 yıl, 1 ay önce
7 kişiden, 7 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Gerçekten çok güzel bir kitaptı.bir günde resmen soluksuz okudum.Olayın kurgusu müthiş,sürükleyici bir anlatım tarzı var.ama sonu yine tatmin edici değildi. Olaylar biraz hızlı gerçekleşti. gerilim-polisiye türü sevenlere okumalarını tavsiye ederim.

2 yıl, 8 ay önce
3 kişiden, 3 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Gerilim türündeki kitapların pekde tarzım olduğu söylenemez.Ama bu kitabı elimden bırakamadım.
Öncelikle konusunu,kurgusunu,kapağını, anlatımını, olayın akışını sevdim.
Yer yer eskiye bir dönüş olması ilk başlarda biraz kafamı karıştırdı ama ilerleyen bölümlerde
hem bu duruma alıştım hemde konuyu özümsedim.

Konuya değinecek olursam; Rex, Mitch ve Abby Small Plains kasabasında kendi hallerinde üç
yakın arkadaştırlar.Bir gün, kasabada bir cinayete kurban gidildiği düşünülen ve tanınmayacak halde bulunan bir ceset ortaya çıkana kadarda böyle devam etmiştir.
Bu cesedin bulunmasının akabinde bu üç yakın arkadaşın araları açılmış; Mitch kasabadan uzaklaştırılmış, Rex üniversiteye başlamış ve Abby ise kendisini nedensiz ve bir açıklama bile olmaksızın terkeden sevgilisinin-Mitch- arkasından yas tutmuştur.
Aradan tam 17 yıl geçmiştir ve cinayete kurban gittiği düşünülen isimsiz kız "bakire" adıyla ünlenmiştir.Hastaları ileştirdiği düşünülüp "azize" gözüyle bakılmaya başlanmıştır.

Acaba gerçektende kimse "bakire"nin kim olduğunu bilmiyor mudur?17 yıl önce tam olarak ne oılmuştur?
Abby'nin aklını bu düşünceler karıştırmaya başlamıştır ve sorularıyla o dönemde cesetle ilgilenen kişileri tedirgin etmeye başlamıştır.Bunlar;Rex'in annesi ve şerif olan babasını, Mitch'in yargıç olan babası ve tabi Abby'nin doktor olan babasıdır...

Ben kitabı çok sevdim..Oldukça akıcıydı..Katili yada kızın ölüm nedenini en son sayfalara kadar merak ediyorsunuz.Bu kesin böyle olmuştur dediğiniz yerde yazar sizi şaşırtıyor...
Ama en rahatlatıcı kısmı sanırım suçlular hakkettikleri şekilde yargılanıyorlar..yada cezalandırılıyorlar mı demeliyim?Neyse efendim..ben öneririm.. ;)

6 yıl, 4 ay önce
3 kişiden, 3 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Mukemmel bır kurgu.

6 yıl önce
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Ephesus Yayınları'nın okuduğum 3.kitabı."Anne" ve "Yüzleşme "den sonra bu kitabı da çok beğendim.Küçük bir kasabada ölü bulunan genç kızın sonrasında yayılan dedikodular ilginç.Mucizelerle iyileştirdiğine inanılan insanların öyküleri, harika bir romandı.Ölüm sebebini merak ederek sabırsızlkıla sayfaları çevirdim.Heyecan tam tadında verilmiş.

6 yıl, 5 ay önce
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

AKİRE___NANCY PİCKARD Okudum ve polisye filmleri aratmayacak bir heycanla bitirdim...

Şimdi muhtemelen bu isimle polisyenin ne alakası olabilirmiş diye düşünebilirsiniz,zira başlarda bende öyle düşünmüştüm...
Ama inanın okuyabileceğiniz,gizem,sır,heycan,aşk,fikir yürütmeler ve doludan alıp boşa doldurmalar,kısaca herşey vardı kitabın içinde....

Olay 23 Ocak 1987 yılının soğuk kış gecesinde başlıyor... Small Planis kasabasının şerifi ve iki oğlu,Rex ve Patrick'in karlı fırtınada İneklerin doğumlarını kontrol etmek için çıktıkları bir gece karların altında donarak ölmüş,genç ve güzel isimsiz bir bakirenin cesedini bulmaları ile başlar...

Cesedi kasabanın doktorunun evine götürürler,tam o sırada orda olmaması gereken,doktorun kızı Abby'nin erkek arkadaşından fazlası olan yargıcın oğlu Mitch,konuşmalara,ve sır olarak saklanması gereken görüntülere şahit olur...

Çıplak ayakla ve yarı çıplak bir şekilde,hayatının tamamını geçireceğini düşündüğü kızı,Abby'i onu bekler durumda bırakarak olanları babasına anlatmak için evine döner...her iki aşığında birbirlerini son görüşleridir.. ve aynı gece nedenini kimsenin bilmediği bi şekilde Patrick de okula gönderilir..

Peki ama nedensiz bir şekilde uzaklaştırılan bu gençlerin gitmesine sebep neydi ve Abby neden bu konuyu aradan yıllar geçtikten sonra düşünmeye başlar?.

Şimdi ki dönem,23 Ocak 2004 yılında yine karlı bir gecede Abby'nin donarak öldüğünü gördüğü kadına kadar düşünmediği sırları açığa kavuşturma çabası...Mitch'in nedensiz gidişi ve geride bıraktıklarının artık bir cevabı olmak zorunda hisseder kendini...

ve Mitch'in geri dönemsi durumu çözmeyi dahada hızlandırır...

Small Planis Bakiresinin artık ölümünün altında yatan gerçekler gün yüzüne çıkmak zorundadır...
Bakire'nin Ölmesine rağmen herkese bu kadar yardım etmesinin bir karşılığı mutlaka olmalıdır...

Evet konu sadece benim açımdan bu kadar anlatılır..Ama daha fazlası,çok daha fazlasının olduğuna garanti verebilirim ;)))
Keyifle ve merakla okuduğum bir kitaptı...
Herkese tavsiye edebeileceklerimden birisi kesinlikle oldu diyebilirim....

SeRpiL...

6 yıl, 1 ay önce
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Bayıldım!!!!

Bir gerilim polisiye karşımı kitap bu kadar iyi olamazdı. Yazar çok başarılı çalışmış ve çok iyi bir kurgu çıkarmış ortaya.

Okumayanlara şiddetle tavsiye ederim bayılacaksınız!

5 yıl, 10 ay önce
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

Harika bir kitapti mutlaka okunmasi gereken bir kitap

5 yıl, 11 ay önce
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Kalemi güçlü bir yazar ve kurgulaması da mantık çerçevesinde gerçekleşmiş. O yüzden de hikaye gerçekçiliğiyle ve akıcılığıyla sürüklüyor. Polisiye-gerilim türlerini sevenlerin keyif alacağı bir roman. Ancak sonundaki iki önemli noktayı tahmin edebildiğimden heyecan içinde bitiremedim kitabı. Ve bence polisiye-gerilim tarzı kitap ve film tutkunları için sürpriz bir sonu yok. Ancak bu tür romanlarda hiçbir zaman, hiçbir şeyden emin olamazsınız. Ve bir an önce sona ulaşıp haklı olup olmadığınızı öğrenmek istersiniz. Bu kitap da bu zevki veriyor. Bu tü romanlara yeni başlayacak olanlar için de iyi bir başlangıç olabilir. Ayrıca, bir çok romanı okurken yaptığım gibi, olası bir film senaryosunu da hayal ettim ve bence harika olacaktır.

5 yıl, 4 ay önce
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Neden bilmiyorum ama ben bu kitapta Rex'e tutuldum, o ne masumluktur öyle.Bir bölümde abisi ve arkadaşı Mitch kadar yakışıklı olmadığına değinmiş yazar ama bu yinede kitapta benim kahramanımın Rex olmasını engelleyemedi.Hatta bir ara Abby ile birlikte olmalarının düşünü bile kurdum ama sonu kesinlikle beni hayal kırıklığına uğratmadı.

Her şey bir yana gerçekten güzel kurgulanmış bir kitaptı, yazar en ince ayrıntıları bile düşünmüş.Bir çırpıda okunuveriyor.Yazarın diğer kitabıda -fırtına kokusu- elimde olduğu için şanslı hissediyorum kendimi.

Ayrıca kitabın kapağına da bittiğimi söylemeliyim, nasıl güzel öyle, çizilip eskir diye ödüm koptu okuduğum 4 gün boyunca.

Birde şunu söyleyeyim, yazar Small Plains kasabasını o kadar güzel aktarmış ki bir ara bende neden öyle bir yerde yaşamıyorum diye isyan ettim.

Neyse son olarak bu tarz sevenler için ya da bu tarz romanları okumaya başlamayı düşünenler için -benim gibi- Bakire kaçırmak istemeyeceğiniz bir kitap olacak inan bana.Kitapla tanışmak için daha ne bekliyorsunuz, haydi :)

4 yıl, 9 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

17 yıl önceki bir cinayet, bir sürü insanın kaderini, hatta bir kasabanın kaderini nasıl değiştirebilir?
Abby ve Mitch yıllardır birbirini seven 2 sevgilidir. Mitch 18, Abby 16 yaşındayken karlar içinde bir kadın ceseti bulunur. Kimliği teshiş edilemediği için isimsiz bir mezara konur ve ona "Bakire" denir... Ancak onun kim olduğunu bilenler vardır... Bakireyi kim öldürmüştür, onun öldürüldüğü gece orada olan Patrick neden okuluna geri yollanmış ve kasabaya hiç dönmediği söylenmiştir? Mitch neden Abbyle vedalaşamadan kasaba dışında bir üniversiteye yollanmış ve 17 yıl boyunca doğduğu kasabaya ve Abby'ye bir daha geri dönememiştir. Abby'nin babası bulunan cesedin yüzünü neden parçalamıştır?
Okurken hep ara vereceğim deyip kendimi kaptırıp sayfalarca okudum... Hep "Devam et, devam et..." diye seslenen bir kitap gibiydi. Bazı şeyleri verilen ufak ipuçları sayesinde tahmin edebilsem de, olayların gidişatı çok güzeldi...
Aradan 17 yıl geçse de sırlar sonsuza kadar devam etmiyor...
Abby'nin de dediği gibi: " Hortumlar dünyayı dümdüz edebilir, sevdiğin insanlar bir gecede ölebilir, yarın ne olacağını asla bilemezsin ve anı yaşamazsan, hayatı yaşayamazsın... "

5 yıl önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

mükemmelll

5 yıl, 11 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

http://gokkusagindakisonrenk.blogspot.com/2012/12/konusan-kitaplar-ile-blog-turu-2-gun.html

Kansas’ın küçük bir kasabasında öldürülen ve insanlarca on yedi yıl boyunca kutsal kabul edilen Small Plains Bakiresi ve hayatlarını etkilediği insanların hikâyesi bu.


Abby, Mitch ile sonsuza kadar birlikte olacaklarını düşünüyordu. O gece de, her şeyin baştan sona değiştiği gece, aklından geçen düşünceler bunlardı. Ta ki sabah kalkıp Mitch’in onu terk ettiğini ve hiç konuşmadan kasabadan ayrıldığını söylediği ana kadar. Şimdi Mitch’in hiç habersiz geri dönüşüyle ilgili kafasının karışması normal. Çünkü o, kendisini on yedi yıl önce ne Abby’e ne de en yakın arkadaşı Rex’e haber vermeden kasabadan çekip giden ve bir daha haber alamadığı sevgilisi. Evet, Abby kafasının karışmasında kesinlikle haklı olduğunu düşünüyor. Düşündüğü bir şey daha var o da ne kadar inatçı olduğu. Mitch’in Bakire’nin cesedinin bulunmasından bir gün sonra neden ortadan kaybolduğunu bulmayı kafasına koymuş durumda. Cinayeti onun işlediğini falan düşünmüyor elbette çünkü o gece birliktelerdi. O zaman neden gitti? Mitch’in annesi Nadine’in söylediği gibi Mitch sadece ondan uzaklaşmak mı istiyordu? On yedi yıldır kafasını kurcalayan bu soruya cevap bulmakta haklı olduğunu düşünüyor ve bunu kafaya koymuş. Cidden, Abby bir şeyi kafasına koyduysa onu gerçekten yapacaktır.

Peki, Rex Mitch’in geri dönüşü hakkında ne düşünüyor? Onun pek bir şey düşündüğünü söyleyemeyiz, çünkü Bakire’nin kimliği ile sorular sormaya başlayan Abby onun kafasını karıştırmaya başladı bile. Ne kadar konuyu deşmek istemese de o da artık mezar taşına bir isim vermek istiyor.

Huzur seninle olsun.
23 Ocak 1987

Kitap birçok karakterin ağzından anlatılıyor. Her karakter sırrın kendine ait parçasına ait bilgiler verirken siz de bulmacanın parçalarını birleştirip kendi çözümünüzü yaratıyorsunuz. O kadar sürükleyiciydi ki elime almamla bitirmem bir oldu. Daha görür görmez kapağını vurulduğum kitabın beni kara çıkarmamasına da sevindim. Çoğu kişi kitabın adına bakarak ben bunu okumam deyip geçiyor –şahit oldum!- ama ön yargıları bir kenara bırakmanız gerekiyor. Neye ön yargıyla yaklaşıyorlar onu da anlamıyorum. Kitabın beğenmediğim yönlerinden biri her şeye çok çabuk atlaması oldu, olaylar birden gelişiyor birden bitiyor. Gerçi gerilim romanlarının çoğu böyle ama ben biraz daha yavaş, sindire sindire anlatılan hikâyeleri seviyorum. Yine de Bakire, arka kapak yazısı bile gizem heceleyen bir kitap, siz de okuyup parçaları birleştirmekten benim kadar zevk alacağınıza eminim.

4 yıl, 11 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
7 puan

Bu yorum daha önce www.tugceninkitapligi.com da yayınlanmıştır.

1987 kışında, Kansas’ta bulunan Small Plains kasabasında, dondurucu bir kar fırtınası yaşanıyordu; Rex Shellenberger, babası ve ağabeyi Patrick ile çiftliklerinin arazisinde, kar ile kaplanmış buzağıları arıyordu. Ama bulduğu tamamen çıplak, son derece güzel ve donarak ölmüş bir kadın oldu. Ceset kimse tarafından teşhis edilemedi ve isimsiz bir mezar taşı ile kasaba mezarlığına gömüldü.

Ama olay aslında bu kadar basit değildi ve sırrı on yedi yıldır çözülmemiş olan bu cinayet, bazılarının hayatını tamamen değiştirmişti…

Abby Reynolds, kasabanın tek doktorunun kızı ve kasabanın sevilen çocuğu Mitch Newquist’in de kız arkadaşı idi. Fırtınalı gecede ikili Abby’nin odasında gizlice bir geceyi birlikte geçirmeyi planlıyorlardı ve Abby’nin Mitch’i babasının muayenehanesine yolladığı sırada, Dr. Reynolds’a gelen acil bir çağrı durumu değiştirdi. Mitch, acil çağrı ile aşağı inen Abby’nin babasına yakalanmamak için, malzeme odasına saklanmıştır ve kasabanın o zamanki şerifi Nathan Shellenberger’in oğullarıyla birlikte bulduğu kızın cesedini getirmesi sonrasında yaşananların dehşetiyle, tekrar Abby’nin yanına uğramadan, hatta ayakkabılarını bile giymeden kendini dışarı atar.

Mitch, eve vardığında donmak üzeredir ama gördüklerini babasına anlatmakta hiç vakit kaybetmez. Kasabanın aynı zamanda yargıcı olan Tom Newquist, oğlunun anlattıkları karşısında neye inanacağını şaşırmıştır, kanından canından olan 18 yaşında ki oğlu Mitch’e mi, yoksa yıllardır en yakın arkadaşı ve kasabanında en şekçin kişileri olan Nathan ve Quentin’e mi? Çözümü oğlunu kasabadan uzaklaştırmakta bulan yargıç, sabahın ilk saatlerinde Mitch ile birlikte kasabadan ayrılır…

17 yıl sonra Rex, babasının koltuğunu devralmış ve kasabanın şerifidir, Mitch kasabaya geri dönmüştür, Abby Mitch’i o fırtınalı geceden sonra bir daha hiç görmemiştir ve Mitch’in ailesi tarafından, oğullarının gidişinin suçlusu ilan edilmiştir ve o gece bulunan cesedin sırrı da hala çözülememiştir, hem de aslen kızı tanıyanlar olmasına rağmen… Mitch, Neden kasabadan apar topar gönderildiğinin ardındaki gerçekleri öğrenebilecek midir? Kaybedilen hayatları geri almak mümkün olacak mı? Zaman içerisinde bir efsaneye dönüşen ve kasaba halkı tarafından Bakire olarak adlandırılan cinayet kurbanı kızın kimliği ortaya çıkacak mı? Bunların hepsi kitabın sayfaları arasında yer alıyor, öğrenmek için çevirmeniz yeterli…

Aslında polisiye ya da gerilim temasından öte, bir masumiyetin yitiriliş hikayesi olan Nancy Pickard’ın Bakire’si, neredeyse tüm kahramanların bakış açısını sunan, 2004 ile 1987 arasında gidip gelen, son derece ustalıkla örülmüş. Yazarın, yazmanın en temel unsurlarından olan anlatma göster mantığını uyguladığı; zamanda yaptırdığı seyahatlerle olayı yaşayanların açısından, yaşandığı tarihe dönerek anlattığı bu kompleks ama akışın gereksiz merakta bırakmalarla bölünmediği ve bu sayede ne zaman nede anlatıcı kargaşasının pek görülmediği, başlayınca elinizden bırakmakta zorlanabileceğiniz bir hikaye.

Kişilikleri ön planda tutulmuş karakterler, oldukça güçlü ve gerçekçi yaratılmış. Okuyucunun görüntüler ön planda olmasa da özdeşleştirip, bağlanabileceği kişiler olmuşlar. Hikayedeki gizem ve gerilim aslen biraz karakterlerin ve olayların gerisinde kalmışta olsa, neler olduğunu tam çözdüğünüze inandığınız anda sizi başka bir yöne savurmayı da başaracak incelikle yazılmış. Her ne kadar her şey netleşmeden bir süre önce gerçek suçluyu tahmin etmeniz mümkünde olsa, olayların gelişme şekli ve gerçek nedenleri öğrendiğinizde tahmin etmediğiniz bir şeyler çıkacağına şüphe yok.

Yalnız sıkı polisiye/gerilim hayranlarına şimdiden söyleyeyim, bu kitap; basit bir konusu da olsa, bu türün edebi eserleri arasında anılıyor ve heyecanlı bir katil kim hikayesinden çok; etkilenen yaşamlar, yaşanan trajik olay ve çok yakın bir grup insanın bu olay karşısında ortaya çıkan gerçek kişiliklerinin ön planda tutulduğu, yaşananların örgüsünün incelikle yapıldığı, daha sakin bir roman.

Sadece yazar, hazır bu çoklu anlatıma girmişken, belki de; üç ana karakter haricindeki bazı kilit kişileri de biraz detaylı işleseydi ve birkaç yerde yaşanan hikayeden kopmalardan kaçınsaydı – hikayeye dair çok fazla şey söylemek istemiyorum ama birkaç sahnede yaşanmasa da olurmuş dediğim oldu inkar etmeyeceğim – kelimenin anlamıyla mükemmel hikaye olurmuş. Birde sonda yer alan birkaç “herkes layığını bulur” imalı sahne var ki, işin içine sanki inancı dahil etmeye çalışmış yazar, ama artık kitabın fazla sonu olması itibariyle biraz havada kalmış denebilir ve birazda hikayenin gerçekliğini ve doğallığını aksatmış ama genele bakınca gönül rahatlığıyla, kesinlikle göz ardı edilebilecek noktalar bunlar diyebilirim.

5 yıl, 6 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Kurgu çok güzeldi bence... Beklemediğim bir sonu da vardı. Unutmayacaklarım arasına girdi. :)

4 yıl, 2 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

Hayatımda okuduğum ilk kitaptı.Beni okumaya aşık etti.Harikaydı.

5 yıl önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
5 puan

Bu yazarın okuduğum ilk kitabıydı, kitap pek çok ödül aldığı ve övgü ile bahsedildiği için büyük beklentiyle başladım okumaya. İlk bölümleri sıradan roman izlenimi verse de gittikce artan gizem olay örgüsü zekice kurgulanmış hissi verdi sayfaları çevirirken geçmiş ve şimdi arasında köprü yıkılıyor olaylar birbirine seri olarak bağlanıyor. Son zamanlarda okuduğum en iyi kitaplardan diyebilirim aldığı ödülleri hak etmiş bence de.

2 yıl, 4 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

gerçekten zevkle ve merakla okunacak bir kitap..

4 yıl, 10 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

Bu kitap kesinlikle okunmalı!

6 yıl, 2 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Son ana kadar merakla kim acaba ve ya neden deyip duragınız bir kitap

6 yıl, 2 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
9 puan

Sonunda ne olacağını kestiremeyeceğiniz cinsten bir kitap sizi merakla bekletiyor.Ben bu tarzı çok sevmeme rağmen beni bile alıp götürdü kitap sayfaların arasında olayların içine dahil olmak çok güzeldi :)

6 yıl önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

filmi çekilmeli bence bu kitabın... ben çok beğendim...

5 yıl, 8 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

ŞİDDETLE TAVSİYE EDERİM

5 yıl, 10 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
2 puan

best seller'mi güldürmeyin beni tavsiye etmiyorum :/

5 yıl, 6 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

rex...

5 yıl, 6 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

Güzeldi, kitabın sonlarına kadar tempo ne çıkıyor ne düşüyor. Sıkılmadan okunabilecek bir kitap.

4 yıl, 3 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
7 puan

BAKİRE'yi bitirdiğimde twitter hesabımda şunu yazmışım:
"bir çırpıda okunası bir kitap nasıl bittiğini anlamayacaksınız"
işte bu cümle özetliyor kitabı aslında. gerçekten çok akıcı bir dille yazılmış olması ve öykünün kendini hiç sıkmadan sürüklemesi aşk ,polisiye ,gizem hepsi iyi işlenmiş bir kitap.

http://bestemina.blogspot.com/2012/11/bakire.html

5 yıl, 5 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Karakterleri anlamam ve geçmişte yaşanan ve şimdi yaşanan olayların birlikte işlenmesi biraz kafa karıştırıcı olsa bile sonunda yok artık oha gibi tepkiler verdim,sonu çok güzeldi ,bağlantılıydı olaylar Okunması gerekenlerden ,ismine bakıp yargılamayın

5 yıl, 3 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Gerçekten polisiye olarak gizemin örgüsü çok kolay çözülebilir olsa dahi şevkle okundu. Mitch ve Abby'nin yarım kalan aşklarına üzülsem bile romanda beni en çok üzen Rex'in durumu oldu. Mitch ve Abby 17 yıl sonra bir araya gelebildiler ama Rex'in böyle bir şansı olmadı. O sadece herşeye baştan başlayabilecek bir hale gelebildi. Onun için 17 yıl önce yarım kalan hiçbir şeyin tam olma şansı yoktu. Bunun için kitap benim için hüzünlü bitti.
Bakire'nin insanların dileklerini gerçekleştirdiği mucizesine inandım. Belki hasta bedenler için değil ama hasta ruhlar için şifa dağıttı. Neticede hem Abby, hem şerifin karısı, hem Mitch, hem kanser hastası kız Bakire'den dilediklerine sahip oldular, doğrudan ya da dolaylı olarak. Patrick için üzülsem mi yoksa sorunlu bir adam olduğu için kendi haline mi bıraksam bilemedim. Patrick'i yazarın kafasında olduğu haliyle bırakıyorum. Kesinlikle okunmalıdır, tavsiyemdir.

5 yıl, 4 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
7 puan

Aldığı ödülleri ve yorumları göz önüne alarak büyük umutlarla okumaya başladım.
Kitap çok heyecanlı başladı ama sonra tamamen sönük kaldı.Kitaptaki gizemi daha en başta tahmin ettim, bu kadar öngörülebilir bir son yani ama akıcı okunabilir bir roman.Sıkılmadan okunuyor. Son olarak en çok Rex'İn hikayesi etkiledi.Mitch'e filan üzülmedim nedense.

5 yıl, 4 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Gece korktuğum halde okumaya devam ettiğim iyi bir kitap.

5 yıl, 1 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

Gerçekten muhteşem bi kitap:)

4 yıl önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

Gerçektende merak unsuru fazla olan bir kitaptı ve bu sebepten ötürü sürekli okumak ve sırları öğrenmek istiyor insan…Kurgusu çok başarılı zaten bol ödüllü yazarımızdan da bu beklenirdi.Sonuna kadar merak ederek ve severek okudum kitabı.
Öncelikle Smallplains te herkesin kutsal atfettiği ama kimliği bilinmeyen Bakire isimli mezarın sırrı üzerinde duruluyor kitapta…Mezarın kime ait olduğu bilinmese de yerli halk ona Bakire demeyi tercih ediyor.En başından beri Bakire’nin kim olduğunu bilen kişi Mithc ve bildikleri yüzünden ailesi onu kasabadan uzaklaştırmak zorunda kalıyor..Mitch geride pek çok şeyi bırakırken sevdiği kızdan da vazgeçmek zorunda kalıyor…Sırlar ise Mitch yıllar sonra kasabaya dönünce bir bir ortaya çıkmaya başlıyor…
Abby ise Mitch’in geride bıraktığı kız..Onca yıldan sonra Mitch’ten nefret ettiğini düşünüyor ama Mitch geri dönünce duyguları tepetaklak oluyor..
Vahşi bir cinayetin peşinde soluksuz bir gerilimle okunan bu romanda olaylar hiç beklenmedik şekilde gelişiyor ve neler olacağını tahmin bile edemiyorsunuz…
Bakire’nin ölümü ve kimliğinin gizlenmesi için yapılan vahşetin sebebi hiç ummadığımız bir şekilde ortaya çıktığı için ürpetici ama bir o kadar da güzel bir sonla bitiyor roman…

4 yıl, 11 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

Olay kurgusunu sıkmadan, merak uyandırarak sunmuş yazar. Bu açıdan oldukça ustaca davranmış, olayları fazla uzatmamış ve çabucak sonuca ulaştırmış. Ancak eğer bu tür gizem romanlarını çok okuyorsanız benim gibi kitabın ortasında kurguyu tahmin edersiniz. Maalesef orjinallik yönünden sınıfta kaldı.

3 yıl, 10 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
4 puan

Kitap tam bir hayal kırıklığı oldu , bir avuç hikaye ancak bu kadar karman çorman edilip gereksiz detaylara boğdurulabilirdi,karakterler felaket kurgu zaten sıfır nasıl ödül almış anlamadım şahsen :).....1987 yılında bulunan bir kadın cesedinin sırrı tam 17 yıl sonra çözüme kavuşuyor, millet oturmuş oturmuş 17 yıl sonra aklına gelmiş sanırım :)....

Kasaba şerifinin iki oğlu ile birlikte ölü bir kadın cesedini bulması sonrasında olaya dolaylı olarak karışan başka bir çocuk derken, ailelerin nedenini anlamadığımız bir şekilde olayın üstüne örtmesi ve çocuklardan birini başka bir şehre gönderip diğerlerinede susmalarını öğütlemesi karşılığında herkes sus pus olmuş, zamanla ölen kız Bakire diye anılmaya başlanmış, kasabalılar aralarında yardım toplamış tanımadıkları bu kız için, bir mezar yaptırmışlar, aradan zaman geçince kıza şifacı gibi bir misyon yüklenmiş hastalıkları iyileştiren ,dilekleri kabul eden tarzında , zamanla kız halk arasında efsane haline gelmiş anlayacağınız :)

Cinayete arkadaşları ve onların aileleleri ile birlikte dolaylı olarak karışan daha doğrusu görmemesi gereken şeylere şahit olan, ve onaltı yaşındayken ailesi tarafından kasabadan zorla gönderilen Mitch 17 yıl sonra kasabaya ölen annesinin mezarını ziyaret etmek için dönüyor, kasabadan uzaklaştırıldığında bir kız arkadaşı vardı adı Abby, onunla yeniden karşılaşıyor, kıza giderken hiç bir şey söylemediği için açıklaması gereken şeyler var.

Mitch güya kitabın erkek karakteri kendisini 1987 yılına geri dönüşlerden tanıyoruz ama günümüzdeki Mitch'le kitabın 200. sayfalarda tanışıyoruz ondan sonra da zaten varla yok arası bir karakter, gereksiz detaylardan adamı tanımaya sıra gelmedi......Karmaşık aile bağlarının olduğu karakterlerinin insanda hiç iz bırakmadığı gerilim namına zerre bir şey hissedilmeyen bir kitaptı maalesef :(

http://gulunkitapligi.blogspot.com.tr/2016/04/bakire-yorum.html#more

2 yıl, 3 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

Sürükleyici,elinizden bırakmayacağınız bir roman.edebi değeri büyük diyemem ama zevkle okunur.

3 yıl, 10 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Evet çok beğenilmesinin bir sebebi varmış. Ama keşke sonu bu kadar çabuk bağlanmasaydı. Sanki yazar sonunu aceleyle toparlamış gibi geldi...

2 yıl, 1 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

sonuna kadar bir tahmin yürütemedim

3 yıl, 7 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Okunmanızı tavsiye ederim.

2 yıl, 11 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Etkileyici bir sona sahip.

3 yıl, 5 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Aldığı bütün ödülleri sonuna kadar hakeden bir roman :-) kurgusu baştan sona olağanüstü, geçmiş ve gelecek bağlantısı muhteşem. Uzun zamandır bu kadar sürükleyici ve şaşırtıcı bir roman okuduğumu hatırlamıyorum.
Üç yakın arkadaş, üç yakın aile, küçük bir kasaba, bir genç kızın ölümü ve sırlarla geçen 15 yıl...
Hayal gücü sınırsız ve tek bir gerçek var. Bakire nasıl öldü...
Baştan sona şaşırarak okuyacaksınız. Tahminde bulunacaksınız hatta emın olacaksınız. Bence sonuna kafar okumadan emin olmayın:-)

3 yıl, 5 ay önce
1 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
2 puan

Basit buldum.

3 yıl, 3 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Harika bir kurgu harika bir kitap. Bu zamana kadar bu yazarı nasıl fark edememişim hayret.
Çok sürükleyici ve merak uyandırıcıydı bir çırpıda okunası.
Tavsiye edilir.

3 yıl, 2 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
6 puan

Güzel ve sürükleyici bir kitaptı kısa zamanda bitirdim. Ancak sonu daha heyecanlı olabilirdi.

3 yıl, 1 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Öncelikle arka kapağında sıralanmış ödülleri, sonrasında kapak tasarımı ve ciltli baskısı nedeniyle çok merak ettiğim bit kitaptı Bakire. Olay örgüsü, su gibi akan anlatımıyla kitap mı okudum film mi izledim pek ayırt edemedim açıkçası. Tam da pike altında kitap okuma ya da film izleme mevsimi gelmişken daha ne isteyeyim?

Küçük kasaba öykülerini oldum olası sevmişimdir. Hikayeleri samimi ve derli toplu olur. O kasabanın bir sakini gibi köşesini bucağını tanırsınız hikayenin içinde. Sevgileri büyük, öfkeleri güçlü, ilişkileri gerçektir. Sakin kasaba hayatında patlak veren en ufak olay bile bütün hayatları etkisi altına alırken Bakire'nin 17 sene boyunca kasabaya hakim olan hikayesi de elbette ki nefis bir okuma sağladı. Genelde olayı çok başlarda çözmeyi başaran bir okur olarak yazarın gerçekleri kitabın sonlarına kadar saklamayı başarması da oldukça etkileyiciydi benim için. Gördüğünüz yerde alın, yok aldıysanız tereddütsüz okuyun.

Ben Norah Jones'un The Fall albümü ile tatlandırdım kitabımı. Çok da yakıştırdın ikisini.

Belki denemek isteyen olur diye; naçizane tecrübem ve tavsiyemdir.

Yazara, sanatçıya, Ephesus Yayınları'na ve çevirmen Ekrem Köksal'a saygıyla...

1 yıl, 9 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

Guzeldi. Gerilimin ve merak duygusunun dozunu iyi ayarlamis yazar. Bu yuzden elimden birakamadim. 300 sayfa boyunca olaylari kovalayip kivrandiktan sonra son 50 sayfada herseyin birden cozumlenmesi biraz aceleye gelmis hissi uyandirdi bende. Bunlarin disinda Abby'nin saf otesi cocukca davranislari, "aman cok iyi arkadasiz,kankayiz " modundan birden cikip , hepsinin arkadas degilmiscesine herseyi yok saymalari da biraz garip geldi bana. Kasabanin,havasindan ya da suyundan herhalde. Herkes bir degisik.

5 ay önce
Puan : hepsi | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Değerlendirme Zamanı: en yeni | en eski