Anna Karenina 3 (düzenle)

(düzenle)


Kitap Açıklaması (düzenle)

Bedensel rahatsızlıklar, aile içi skandallar, ideolojik, politik buhranlar, Tanrı inancına duyulan kuşkular biçiminde görünürleşen sayısız fiziksel ve ruhsal krizden ve Ortodoks Kilisesinden çıkartılışından bir yıl sonra (1902), yaşlı Tolstoy, Anna Kareninayı yazdığı orta yaş yıllarını hüzün ve iç sızısıyla hatırlar. Sanatının doruğundaki en iyi yıllarının ürünü olan bu roman, yazara göre temel bir fikri soyut formülasyonlara başvurmadan açıklayan sanatta biçimi bağımsızlaştırmayıp içerik ile, fikir ile bütünleştiren bir yapıyı temsil eder. İçerik ile, sanatsal biçimin bu uyumunun sentezinde yazarın sözünü ettiği o dışavuran fikir ya da düşünce nedir? Yaşlı bir erkekle evlendirilmiş genç kadın (Anna Karenina) genç subay Vronski ile içine sürüklendiği ilişkiyi niçin evlilikle sonuçlandıramaz? Sosyetedeki statüsünü gözden çıkartamadığı için mi? Yoksa, Tolstoyun aristokrasi temelinde kurulu ideal aile mitosunda, bireyin bütünlüğünü koruyan o büyük organizasyonda, kadının doğal, cinsel dürtülerini yıkıcı bir tehdit gibi gören ve ona evhanımı-anne rolünün ötesinde bir sosyal varoluş alanı tanımayan muhafazakâr anlayışla mı karşı karşıyayız?Anna Karenina: Sosyal statüye feda edilen aşk.

Bedensel rahatsızlıklar, aile içi skandallar, ideolojik, politik buhranlar, Tanrı inancına duyulan kuşkular biçiminde görünürleşen sayısız fiziksel ve ruhsal krizden ve Ortodoks Kilisesinden çıkartılışından bir yıl sonra (1902), yaşlı Tolstoy, Anna Kareninayı yazdığı orta yaş yıllarını hüzün ve iç sızısıyla hatırlar. Sanatının doruğundaki en iyi yıllarının ürünü olan bu roman, yazara göre temel bir fikri soyut formülasyonlara başvurmadan açıklayan sanatta biçimi bağımsızlaştırmayıp içerik ile, f... tümünü göster

Baskı Bilgileri (düzenle)

352 sayfa


ISBN
975-8688-28-6

Kitabın Ana Karakterleri(düzenle)

Kitaba karakter eklenmemiş ...

İlgili Kitaplar

7.0 puan (3 kişi)
7 okumuş, 5 okumak istiyor, 0 okuyor

9.0 puan (1 kişi)
3 okumuş, 1 okumak istiyor, 0 okuyor

10.0 puan (1 kişi)
1 okumuş, 0 okumak istiyor, 0 okuyor

5.0 puan (3 kişi)
8 okumuş, 2 okumak istiyor, 0 okuyor

8.0 puan (1 kişi)
1 okumuş, 0 okumak istiyor, 0 okuyor

8.2 puan (5 kişi)
5 okumuş, 4 okumak istiyor, 0 okuyor

Şu An Okuyanlar

Okumuşlar

Okumak İsteyenler

Takas Verenler

Burda insan yok
max echo ggülçin cilekperisi dudaklarimkilitli Robert Jordan gyurtlu myra gltnkrtl Kitapkolik Pelin sinemsinem Süleyman Güney orkun kalonya dostum Selin Esen Özlem dereli nesemrve kariyer hedefi olmayan rahat insan incitanesi mnurs helen sezgi nrcn ceyda princess_betty direnmaral Soytarı damlalala Eris Trixtania bahar baz ASYA REYHAN POGE Mudakkik Damla S.
33 kişi
SincappppNefesi ilaydaltinkaynak laymor melankolimelankoli sbryc İpek Ş. Concordea amanbesev Lethe hulyaa
10 kişi
Burda insan yok

Değerlendirmeler

değerlendirme
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
5 puan

Kitap o kadar sıkıcıydı ki..Okuduğum yayınevinden olabilir,konu bir işaretle bile bölünmemişti,Anna'yı anlatırken pat diye Levin'e geçiyordu.Açıkçası çok sıkıldım..

6 yıl, 2 ay önce
Puan : hepsi | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Değerlendirme Zamanı: en yeni | en eski