Etiketler (düzenle)

Henüz etiket eklenmemiş.

Kullanıcı Araçları

Alice Harikalar Ülkesinde (düzenle)

(düzenle)


Kitap Açıklaması (düzenle)

Sıradan, küçük bir kız olanAlice, günlerden bir günyolda tuhaf giyimli bir tavşanla karşılaşır.Tavşan, randevusuna geç kalmamak için koştururken,Alice de onun peşinden bir deliğe dalar ve o anda kendini olağanüstü bir serüvenin içinde bulur. Küçük kız,inanılmaz kahramanlarla dolu Harikalar Ülkesine girmiştir. Alice merakla ve heyecanla gezinmeye başlar;neler görür neler... Okuyun, bayılacaksınız!

******

Alice ablasının yanında, bankta boş boş oturmaktan sıkılmaya başlamıştı. Bir, iki defa ablasının okuduğu kitaba göz atacak oldu. Fakat bunda ne bir resim vardı, ne de bir konuşma. Alice, resim ya da konuşma olmayan kitapların ne yararı var, diye düşündü.Hava çok sıcak olduğu için sersemlemiş ve uykusuda gelmişti. İçin için papatya toplamanın uygun olup olmayacağını düşünüyordu. İşte o sırada kırmızı gözlü, beyaz bir tavşan Alicenin hemen yanından geçti.Bunda olağanüstü bir şey yoktu. Hatta Alice hayvanın, «Eyvah! Eyvah! Çok geç kalacağım!» demesine bile şaşırmadı. Daha sonra düşününce, buna şaşmak gerektiğine karar verdi ama nedense o anda bu durum küçük kıza pek doğal gelmişti.(Kitabın Girişinden)

************

O gün, Alice ve ablası piknik yapmaya gitmişlerdi. Dere kıyısında, bir ağacın altında oturuyorlardı. Ablası yüksek sesle kitap okuyorudu.Alice onun okumakta olduğu kitaba göz gezdirdi. İçinde hiç resim yoktu....

************

Bir tavşan deliğinde başlayan zevkli ve heyecanlı maceralara hazır mısınız? Alice ile birlikte siz de bu harika dünyalara gidin.İlköğretim için seviyelendirilmiştir.Bu eser, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından tavsiye edilen 100 Temel Eser listesinde yer alır.

******

Sıradan, küçük bir kız olanAlice, günlerden bir günyolda tuhaf giyimli bir tavşanla karşılaşır.Tavşan, randevusuna geç kalmamak için koştururken,Alice de onun peşinden bir deliğe dalar ve o anda kendini olağanüstü bir serüvenin içinde bulur. Küçük kız,inanılmaz kahramanlarla dolu Harikalar Ülkesine girmiştir. Alice merakla ve heyecanla gezinmeye başlar;neler görür neler... Okuyun, bayılacaksınız!

******

Alice ablasının yanında, bankta boş boş oturmaktan sıkılmaya başlamıştı. Bir, iki d... tümünü göster

Baskı Bilgileri (düzenle)

152 sayfa

Can Yayınları tarafından yayınlandı


ISBN
9789750706141

Kitabın Ana Karakterleri(düzenle)

Kitaba karakter eklenmemiş ...

İlgili Kitaplar

8.0 puan (122 kişi)
413 okumuş, 54 okumak istiyor, 1 okuyor

8.6 puan (406 kişi)
1105 okumuş, 449 okumak istiyor, 17 okuyor

8.1 puan (227 kişi)
1045 okumuş, 211 okumak istiyor, 4 okuyor

7.3 puan (141 kişi)
922 okumuş, 11 okumak istiyor, 2 okuyor

8.1 puan (166 kişi)
648 okumuş, 122 okumak istiyor, 3 okuyor

7.9 puan (300 kişi)
1195 okumuş, 121 okumak istiyor, 6 okuyor

8.0 puan (482 kişi)
2053 okumuş, 210 okumak istiyor, 9 okuyor

8.1 puan (275 kişi)
793 okumuş, 167 okumak istiyor, 5 okuyor

7.8 puan (153 kişi)
766 okumuş, 31 okumak istiyor, 2 okuyor

7.9 puan (261 kişi)
900 okumuş, 57 okumak istiyor, 4 okuyor

Kitabın Geçtiği Listeler

13 kitap, 29 oy
87 kitap, 514 oy
135 kitap, 875 oy

Şu An Okuyanlar

Okumuşlar

Okumak İsteyenler

Takas Verenler

Budala burcu özden Qenire __Deniz Yusuf42
4 kişi
ayseyildiz SungYeol VusalDamn şükocan incib. joyhog sinemsinem esrap rolypoly aryakotan Aristokrat :) seyma7 Aslı Canan lrznerl serapkayalı ladyirem_byk busraaltin elif.anaçali kkkitap kurdu gurufasulye İlknurkozan Memo Kitaplığım PınarAtakan elifalkanx kedigilim demirezen renklii Sezqi mehmet.han EmRys kleistenes Nekre birasosyalinkitapları uremensinem okyanuskadar Cucude dilruba hulyami
967 kişi
btldmrkl eldem zebercet narçelen açıkbeyin brai Elif Büşra gnsonne bikahvebikitap brida ezgicik KARAMELA Seraly bilgeşirin duyyguu nurdan ödemiş keleş suarya79 iiremm persiyus Emine Hilal Altay kara262626 Zahara filizbigec matilda emiremis EndoplazmikRetikulum uğurbocugu mrl_21 Kareler Ve Sayfalar (Umut Babilon) aynur aslanova mayadick Cessie Birsen öztürk RüzgarSaçlıKız canki didos jazzdevil furkan. aynur ırmak
148 kişi
Burda insan yok

Değerlendirmeler

değerlendirme
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

her ayrıntısı düşünülmüş bir hayali dünya, benim için mükemmel olan büyülü bir kitap

5 yıl, 7 ay önce
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
9 puan

Alice yol ayrımında sorar: Tavşan, şimdi nereden gitmeliyim?
Tavşan: Nereye gideceğini bilmiyorsan nereye gittiğinin hiçbir önemi yok.

Arkadaşlar bu sadece çocuklar için yazılmış basit bir kitap değil. Büyüklerin ciddi dersler alacağına inanıyorum. Okuduysanız bile bir daha okumanızı tavsiye ederim.

5 yıl, 4 ay önce
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

uzun zaman sonra tekrar okudum. Çocukken okuduğumdan daha farklı geldi. Daha derin.

Belki felsefik bakınız ;

''Oysa daha dün her zamanki gibiydi. Acaba dün gece değiştim mi ben? Dur bakayım düşüneyim: bu sabah kalktığım zaman
gene önceden olduğum gibi miydim acaba? Biraz değişiklik duyumsamıştım kendimde gibi geliyor. Ama
eğer ben ben değilsem yeni bir sorun çıkıyor: acaba kimim? İşte asıl bilinmez bilmece bu!''

4 yıl, 7 ay önce
2 kişiden, 2 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Alice Harikalar Diyarında günümüzden tam 150 yıl önce yazıldı.

Sonraki 150 yıl boyunca o kadar popüler oldu ki, pek çoğumuz şu veya bu şekilde öyküyü, en azından öykünün neyi anlattığını biliriz. Hiç bir şey bilmiyorsak "beyaz tavşanı" ve "tavşan deliğini" duymuşuzdur.

Yazarından başlamak gerekirse ... Lewis Carroll, ilginç bir kişiliğe sahip olan Charles Lutwidge Dodgson'ın takma ismi.

Ciddi sağlık sorunları ve engelleri olan bir insan Lewis Carroll; asimetrik bir vücut yapısına sahip ve kekeme. Kendisini Harikalar Diyarındaki Dodo olarak karikatürize ettiği söyleniyor. Ancak fiziksel sorunları, sosyal bağlar kurmasına engel olmamış. Küçük çocuklarla daha kolay iletişim kurabiliyormuş, özellikle de küçük kızlarla. Alice Harikalar Diyarında öyküsünü de, yakın dostluk kurduğu Liddell ailesinin küçük kızı Alice Liddell için yazmış.

Lewis Carroll'ın matematik ve mantık saplantılı olduğu söyleniyor. Fotoğrafçılığa büyük ilgi duyuyor ve çoğunlukla küçük çocukların - özellikle de küçük kızların resmini çekiyormuş.

Carroll, pek çok çağdaşı gibi, oldukça tutucu ve dindar bir insan.

Alice Harikalar Diyarında, 1865 yılında yazılıyor. Bu dönem, İngiltere tarihinde Viktorya Dönemi olarak biliniyor: Sınıf farklılıklarının aşırı düzeyde olduğu, saygıdeğer olmanın en büyük erdem kabul edildiği, alt sınıflardan gelenlere tepeden bakılan, sanata düşmanca yaklaşılan ve sanatın sadece bir eğlence aracı olduğu düşünülen, yobazlık derecesinde bir dindarlıkla, bilimsel araştırmanın birbiriyle sürekli çatıştığı bir dönem.

Döneminin baskın değerlerini kendi yaşamında cisimleştirmiş bir yazar olarak Carroll'ın Harikalar Diyarı öyküsü, tam da yaşadığı dönemin, onun bilinç altındaki yansımalarını ortaya koyar gibi.

Öykünün baş kahramanı Alice, yaşadığı çağın üst sınıflarının kibrine sahip 7 yaşındaki bir kız çocuğu; doğal olarak Harikalar Diyarı'nda karşılaştığı tüm "yaratıklara" tepeden bakıyor. Alice'in kibri ve duyarsızlığı, daha öykünün başında tanıştığı fareyi ve kuşları, sürekli kedisinden söz ederek korkutmasıyla açığa çıkıyor. Alice, alışkın olduğu Viktorya dünyasından çok farklı bir dünyanın içine düşüyor; her şeyin bir düzen ve terbiye dahilinde işlediği Viktorya Dünyası'nın aksine, Harikalar Diyarı mantıksızlıklar, saçmalıklar ve tutarsızlıklar üzerine kurulu. Carroll her bir öykü kahramanının kişiliğinde, mantıksızlıkları, saçmalıkları, tutarsızlıkları, sanki içinde yaşadığı dünyayla alay edermiş gibi inceden inceye işliyor.

Daha sonraki yıllarda öykünün her bir karakteri kültleşmiş ve pop kültürün muhtelif alanlarında -daha farklı biçimlerde- derinlemesine işlenmiş, geliştirilmiş: Kupa Kraliçesi (Queen of Hearts), Sırıtan Kedi (Cheshire Cat), Tırtıl (caterpillar), Beyaz Tavşan (White Rabbit), Dodo, Mart Tavşanı (March Hare), Kertenkele Bill (Bill the Lizzard), Çılgın Şapkacı (Mad Hatter) ve daha nice öykü karakteri ...

Öyküde sözü edilen kavramlarla (örn. tavşan deliğinden aşağıya düşmek), bilmecelerle (örn. bir kuzgun neden çalışma masasına benzer?), şiirler, şarkılar ve daha pek çok unsurla Alice Harikalar Diyarında bir çocuk masalı olmanın çok ötesinde, saçmalıklarla, tutarsızlıklarla, olanaksızlıklarla dolu bir dünya tasarımı.

Tıpkı öykünün yazılmasından 50 yıl sonra keşfedilecek olan, (tıkır tıkır işleyen, düzenli Newton evreninin aksine) tutarsızlıklarla dolu,saçma kaotik kuantum evreni gibi.

Muhakkak okunmalı.

2 yıl, 8 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
9 puan

bu kitabın küçük çocuklar için yazılmış bir masal olduğunu düşünüyorsanız çok yanılıyorsunuz

5 yıl, 11 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Tim burton'un filminde kitaba kendinden birkaç sey katmıştı daha yaratıcı bir hal almış ama bu kitap sonuçta KİTAP DAİMA FİLMDEN İYİDİR :::

5 yıl, 9 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

rüyalar ülkesinde küçük bir çocuğu mutlu eden hoş kitap.benim en sevdiğim,masum yıllarımda hep öyle bir tavşanın beni de beklediğini düşünerek geçirdiğim gecelerimin güzel masalı

5 yıl, 3 ay önce
1 kişiden, 1 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

Güzel

3 yıl, 5 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

Çok güzel bir kitaptı mutlaka okuyun

6 yıl, 11 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
8 puan

Kitap sırasında Alice'i kıskanmış olanlar olabilir,harikalar ülkesi yani :) hatta bazen o şişeden niye çok içtin küçüldün niye çok içtin çok büyüdün gibisine dövünenler mi dersiinn...felan filan :)

5 yıl, 11 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

dikkatli ve sakin okunmalı feyz alınacak çok bilgi var

5 yıl, 11 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

En sevdigim!!!!:))

5 yıl, 11 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
9 puan

Çocuklara yönelik olsa da felsefi yanı olan bir kitap. Hatta çok bariz olmasa da kuantum fiziğine bile değiniliyor.

5 yıl, 8 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
8 puan

Herkes okumuştur. Hem küçükler için hem de büyükler.

5 yıl, 5 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

Çok beğenmiştim zamanında.

5 yıl, 3 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
8 puan

güzel bir çeviri ile okuyunca kitabın daha güzel olduğunu anladım

5 yıl, 1 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
9 puan

başumdan yıllarca kaldırmadığım şimdide ilk fıratta çouğuma sık sık olkuduğum güzel bir hikaye

5 yıl önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Bir kez okudun mu, hayatın boyunca peşini bırakmaz. Ona nerede rastlasan kendi kitabın sanırsın.

5 yıl, 1 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
7 puan

Okuduğum ilk kitaplardan bu yüzden benim için değerli.

4 yıl, 10 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

Kitabı şuan pek hatırlamasam da bana kitapları sevdiren kitap diyebilirim çok çok küçükken bu kitaba başlamıştım 120 sayfa felan yanlış hatırlamıyorsam bir günde bitirmiştim sonra kitap aşığı oldum çıktım

4 yıl, 10 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
6 puan

O kadar da okumanız gereken bir kitap değil, ki zaten çoğumuz çocukken okumuşuzdur.

4 yıl, 8 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
7 puan

Küçükken çok fazla okurdum ve gerçekten beni etkilerdi... Hala da okurum.

4 yıl, 6 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

çocuk kitabı değil !!

4 yıl, 1 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

kitap okumaya başladığımdan beri favori kitabım :)

3 yıl, 11 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
Profil Resmi
10 puan

Çok güzeldi

3 yıl, 10 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
7 puan

Kafası güzel.

3 yıl, 8 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
5 puan

Çocuk olmanın verdiği mutluluk bu kitabın içinde.

3 yıl, 5 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Çok sevdiğim ve iyi ki okudum dediğim kitaplardan.

2 yıl, 10 ay önce
0 kişiden, 0 kişi bu değerlendirmeyi beğenmiş
10 puan

Bu yayınevinden ve Tomris Uyar çevirisi ile okumadım. Elips Kitap'ın Azize Bergin tarafından çevirilen "Alice Harikalar Diyarında"yı okudum. Okul kütüphanesinden. Bu kitabı ya çocukken okudum ya da filmini izledim, bilmiyorum ama zaten kitabı biliyordum. Değişik. Kitaba gelecek olursak, kesinlikle sadece çocuklar için olan bir kitap değil. Ve bu popülariteyi hak eden bir kitap. Sınıfımda bu kitap hakkında hiç bilgisi olmayan bir arkadaşıma önerdim, pek beğenmedi sanırım... Neyse, ben bayıldım.

1 yıl, 1 ay önce
Puan : hepsi | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Değerlendirme Zamanı: en yeni | en eski