Akurgu Kitap Kulübü

Kitap konuşalım,tartışalım,kurgu dışı..


Tür: Genel | Açılış, 25 Şubat 2015
<< tüm tartışmalar

MAYIS - Taş meclisi - Jean Christophe Grange

Tartışma Cevapları
« geri ileri »

1 ile 2 arası cevap gösteriliyor, toplam 2 cevap.
0 kişiden 0 kişi beğenmiş.

Seçilen kitaba oy verenler lütfen okuyup,yorumlasınlar.

1 yıl önce     
2 kişiden 2 kişi beğenmiş.

Grange'ın "Leyleklerin Uçuşu" romanından sonra ikinci romanı. Yazar gerçeklikten uzaklaşarak parasikoloji, büyücülük, şamanizim, ruh bilimcilik gibi konuları işlemiş. Sıra dışı ve farklı olma biçimini konu içeriğini değiştirerek sunmuş.

Roman Diana Thiberge'in Lucien isimli bir çocuk evlat edinmesi ise başlıyor. Bir davet sonrası eve dönüşte Diana ve Lucien bir trafik kazası geçirir. Bu kazada Lucien ciddi beyin sarsıntısı geçirir, her gün ölüme biraz daha yaklaşmaktadır. Diana ise kaza olmadan çocuk emniyet kilidini kilitlediğine emindir. Nasıl olup da çözüldüğünü bir türlü anlayamamaktadır. Tam bu sırada gizemli bir akapunturcu doktor çıkabilir ve bu çocuğun yaşaması gerektiğini söyleyip, çocuğa yardım edebileceğini söyler. Bunun üzerine Diana bu yardımı kabul eder. Lucien bu seans sonunda ciddi bir iyileşme gösterir. Diana doktora teşekkür bile edemeden ortadan kaybolur. Bir süre cesedi hastanenın bodrum katında bulunur.

Bu noktadan sonra doktorun ölümü ve yaşadığı kaza arasında bir bağlantı olduğuna inanmaktadır. Kendi araştırması kendisinin yapmasına karar verir. Amacı bu bağlantıyı ortaya çıkarmaktır. Araştırmaları neticesinde bu olay örgüsünün Rusya, ardından Moğolistan'a kadar uzadığını fark eder. Diğer tarafta ise gizemli ölümler ve Lucien gibi birkaç çocuğun daha olduğunu öğrenir.

1960'lı yıllarda Moğolistan'da Rusya kaynaklı bir reaktör kurulmuş, bilim insanları kendi amaçlarından çıkarak bu reaktörü psikolojik bazı amaçlar için kullanmaya başlamıştır. Moğolistan'daki şamanların olağan üstü güçlere sahip olduğuna inanan bilim insanları bu güçlere sahip olmak istemektedirler. Zamanla bilim insanları bu güçleri kendileri sahip olmuşlardır.

Artık Moğolistan'daki şamanizm ile bilim insanlarının çarpışma zamanı gelmiştir. Kim galip gelecektir?

Genel Değerlendirme

* Romanın ortasına kadar macera, kurgu ve gerilimi başarılı buldum. Yarısından sonra anlatımın akıcılığı kaybolmaya başladı. Belki de bana öyle geldi, bilemiyorum. Konunun tam olarak fantastik olduğunu söyleyemem. Yukarıda da belirttiğim gibi parapsilolojik unsurlar barındırıyor. Son kısımın zorlama olduğunu düşünmeye başladım. Diana'nın annesi yerine, üvey babasının "Taş Meclisi" grubundan olması kurgu açısından daha iyi olurdu.

Grange'nin ikinci romanı olması nedeniyle çok fazla derinlemesine bir değerlendirme yapmayacağım. Ortalamanın biraz üzerine buldum.

Keyifli okumalar...

10 ay önce     
« geri ileri »
Bu gruba katıl!
Grup Kütüphanesi
Tüm Gruplar