Akurgu Kitap Kulübü

Kitap konuşalım,tartışalım,kurgu dışı..


Tür: Genel | Açılış, 25 Şubat 2015
<< tüm tartışmalar

Kitap okumalarına katılımı arttırıcı yapilabilecekler

Tartışma Cevapları
« geri ileri »

1 ile 21 arası cevap gösteriliyor, toplam 21 cevap.
3 kişiden 2 kişi beğenmiş.

Çok sevgili grup üyelerimiz, uzun zamandır bu grubu canlandırmayı ve yapılan yorum sayısını arttırmayı hedefliyoruz. Çok başarılı olamadık. Ben gerçekten buradaki arkadaşların altyapıları ile tartışarak bu sorunu cozebilecegini düşünüyorum. Bana katiliyorsaniz eğer bu konu altında tartismalarimizi gerceklestirelim. Düşüncelerinizi ve değişik fikirlerinizi bekliyorum.

Lütfen yorumlarda kişisel olmamaya özen gösterelim.

İlk yorumu ben yapayim: Biz tiyatro grubu ile okuma yaparken şöyle yapardık. Yazarın hayatını, yazarın dönemini, oyunda geçen donemi ve yazarın etkilendiği akımları farklı gruplar olarak araştırır ve bilgi aktarımı yapar sonra oyunu tartisirdik. Böylece bir farkındalık yaratılır ve tartışmalar daha verimli geçerdi.Tabi ki grupta sen şunu sen bunu araştır diye bir şey yapılamaz. Biraz daha spontan gönüllülük esasına dayalı bir şekilde bir kaç başlık belirlenip tartismalar bu minvalde gerçekleştirilebilir.

Samimi yorumlarınızı bu başlık altında bekliyorum.

Saygılar!

10 ay önce     
6 kişiden 4 kişi beğenmiş.

Merhaba bende düşüncelerimi paylaşmak istiyorum.

Öncelikle herkese iyi bayramlar🎈🎈

Benim de dahil olduğum birçok okuma grubum var ki her ay uygun bir Zaman diliminde bir araya gelip okumayı planladığımız o ay ki kitapları yorumluyoruz . Gerçekten çok keyif aldığım paylaşımlarımız oluyor.

Böyle bir sitede okuma gruplarına katılacaksam beklentim ne olur sorusunu soruyorum kendime. Ve buna verdiğim cevap bu tartışmadaki fikrilerim olacaktır diye düşünüyorum.
Grup olarak kitap seçilmesi bence uygun çünkü adını bile duymadığım veya duyduğum ama kitabını okumadığım birçok yazarı bu sayede tanıdım. Onun dışında evet dediğin gibi belki yazarı ve dönemini araştırmak ve okunan kitabı kapsamlı yorumlayıp tartışmak olabilir ama bunu ne derece başarabiliriz bundan emin değilim. Bir de yaptığımız bu keyifli paylaşımları kurallara boğarak bir gereklilik haline getirmek beni açıkcası uzaklaştırıyor bu tarz gruplardan. okuduğum kitap bitince yapmam gerekenler varsa bu " gereklilikler" bana kısıtlama ve keyif kaçırıcı geliyor.
İsteyerek yapılan her şey çok keyiflidir. Kısacası ben gruptan çıkacak ortak akla uyarım ve birlikte okumanın keyfini sürerim:))

Teşekkürler şimdiden herkese.
Keyifli okumalar

10 ay önce     
7 kişiden 7 kişi beğenmiş.

Merhaba. Vikitap'taki kitap kulüplerini gerçek birer kitap kulübü haline getirmeye çalışan arkadaşlar sağolun, varolun. Ama maalesef bu havaya bürünemiyor galiba burası.

Bence bir kitap kulübünün verimli olması için belli sayıda üyesi olması gerekir. Gerçekten kitapları okuyup tartışmak isteyenler ve bunu düzenli olarak yapabilecek olanlarla bir şeyler yapılabilir.

Bir de tartışılacak kitap için her ay dönüşümlü bir moderatör belirlenebilir. Bu moderatör ilk yazıyı yazıp öncelikle yazar, yazarın diğer eserleri hakkında bilgi verebilir. Sonra konuşulacak kitapla ilgili konu-özet ve geniş olarak görüşlerini yazıp bu görüşlerden diğer üyelere yöneltilmiş sorular çıkarabilir. Tartışmayı o kitabın moderatörü yönlendirir yani. Herkesin katılmasını sağlar tartışmalara.

Bol ve verimli okumalar herkese...

9 ay önce     
2 kişiden 2 kişi beğenmiş.

Asterion Teşekkürler fikirlerini paylastigin icin. Evet neden olmasın bence de bu sistem olabilir. O Moderatör dediğin de kitabı ilk onermis kişi olabilir. Ancak daha önce öneren arkadaşlar yorum yazmadiklari için olay biraz buralara geldi. Ama iki kişi de olsa 3 kişi de olsa 30 kişi de olsa iyi bir yönetimle bu basarilir bence.

iyi okumalar herkese.

9 ay önce     
3 kişiden 2 kişi beğenmiş.

Asterion'un önerisi bencede çok başarılı. hem katılımcılarında yönetim dediğiniz moderatör olma ve o ayki yorumlama kısmına katılımı sağlanır hem de konunun buralara gelmesi olarak kastettiğiniz kişisel egolara mahkum etmemiş oluruz okuma etkinliğimizi:)

keyifli okumalar :)

9 ay önce     
5 kişiden 5 kişi beğenmiş.

Merhaba tekrar. Peki deneyebilir miyiz sizce eylül ayından itibaren?

Bu arada kişi sayısıyla ilgili görüşümü açmak istiyorum: Elbette 5 kişi ya da 10 kişi 20 kişi olunabilir ancak düzenli katılım önemli bence. Kitap kulüplerinin sonu bu şekilde geliyor hep, gruptan bir iki kişi isteksiz davranmaya, çoğu zaman kitapları okumamaya başlıyor, sonra bu diğerlerine yayılıyor ve sonu geliyor. Kitap kulübünü ayakta tutacak bir ciddiyet ve heyecana ihtiyacımız var bence:)

Bir de okuma listesi bütün yıl düzenli katılmaya çalışacağını belirten üyelerin oturup karar vermesi sonucu daha uzun süreli olarak belirlense nasıl olurdu sizce? Örneğin bütün yıla karar verilse, bu şekilde okuma listesi belli bir mantığa göre olabilir, konulara-ülke edebiyatlarına göre vs dağılım yapılabilir.

Okumayı seven insanlarla bir araya geldiğimiz nadir yerlerden biri Vikitap, buradan güzel bir okuma kulübü çıkmayacaksa nereden çıkabilir diye düşünüyor ve
istikrarla sürecek bir kitap kulübünün parçası olabilmeyi diliyorum:)

Saygılar...

9 ay önce     
0 kişiden 0 kişi beğenmiş.

Yıllık liste oluşturmayı daha önce de tartismistik. Sayımız daha azdı. Biraz insanlar ne okuyacaklarina son anda karar veriyor diye vazgecilmis ya da uzatilmamisti tartışma. Bu sene yapamadım ama önceki yıllarda yıllık okuma listesi hazirliyordum. Belirlenebilirse Aslında kolaylik olacaktır. Ancak 12 tane kitap seçmek bir anda kulfetli olabilir. denemeden de bilemeyiz.

Eylül ayından itibaren Moderatör uygulamasina başlayalım desek de su an buraya yorum yazan 3 kişiyiz. 😊 Diğer arkadaşları da bundan haberdar etemiz gerekir. Ayrica gönüllülük mu olacak biraz zorunluluk mu ?

9 ay önce     
1 kişiden 1 kişi beğenmiş.

Selam iyi akşamlar

Katılımın az olması aslında zorlaştırıyor önerileri uygulamayı dediğiniz gibi.

Ama şöyle bakalım duruma; daha yeni okuduğum bir kitaptan alıntı yapmak istitorum tam da yeri sanki:)
“Birken iki olduk! Bu hiç de azımsanacak birşey değil! :)
Bizde üç kişi başlarız emin olun çoğalırız:) başlamak lazım benim önerim bu:)

9 ay önce     
0 kişiden 0 kişi beğenmiş.

Eylül kitap seçimi başlığı altında dile getirebilirsiniz. Kitap seçildikten sonra öneride bulunabiliriz. İlk paylaşımlar bu ay için biz ucumuzden birisi tarafından yapılirsa kimseye zorunluluk teşkil etmez. Daha sonra başkaları da katılabilir.

9 ay önce     
0 kişiden 0 kişi beğenmiş.

O başlığın moderatörünün egosu yüzünden bir çok şey yaşandı. Ben kendi adıma o grupta bir paylaşım yapmayacağım.

9 ay önce     
0 kişiden 0 kişi beğenmiş.

Bu konu da grubu canlandırmak için açıldı yalnız. Başka bir grup kurmuş değilim. Genel tartışmalara okumalara seçimlere katilmayacaksaniz o zaman burada soylediklerimizin de bir anlamı yok. O zaman buraya da yazmazsiniz biz de kaç kişi olduğumuzu net bir şekilde görürüz.

9 ay önce     
0 kişiden 0 kişi beğenmiş.

Günaydın
Tam da bu tutumu eleştiriyorum işte! Ben düşüncelerimi ve fikirlerimi çok net söylediğimi ve söylediklerimi de uygulayabileceğimi göstermiş bulunuyorum. Benim kaçtığım tam da “ git o zaman” tutumunuz. Size keyifli okumalar!

9 ay önce     
3 kişiden 3 kişi beğenmiş.

Yıllık kitap listesi yapmak yerine (çünkü her ay kitap seçme sırasındaki farklı fikirleri duymayı seviyorum) aylara fransız edebiyatı, rus edebiyatı, türk edebiyatı gibi ülke edebiyatı belirleyip, o ay geldiğinde de o edebiyatın yazar ve kitap oylamalarını yapıp okuyabiliriz. Çok mu karışık olur ki?

9 ay önce     
0 kişiden 0 kişi beğenmiş.

özlem alçak gönllü olmak için moderatör dedim kendime,lafı uzatıyorsun, başlığın moderatörü diye bir şey yok,ne yapışkan çıktın,cevap verilmediği halde saçmalamaya devam ediyorsun,gitte kurtulalım ya.o grupta paylaşım yapmayacağım diyor halen yapıyor,böyle komiklik yok.

9 ay önce     
2 kişiden 1 kişi beğenmiş.

alçak gönüllü olmak için moderatör dedim? Erdemli karakterinizi bir kenara koyarsak nesiniz ki? ayrıca burada size cevap yazmıyorum düşüncelerimi söylüyorum. bu da benim hakkım. yoksa değil mi? "ne yapışkan çıktın?" bu cümlenizde mi alçak gönüllüce?? ben bu başlık altında yazıyorum geliştirici bulduğum fikirleri öğrenmek ve uygunsa katılmak için. sizin kullandığınız üslup gerçekten çok şaşırtıcı. amacınız ne anlamış değilim Telhappy. uzatan sizsiniz. ben sizin olduğunuz başlığa yazmayacağım. bu kadar basit. bu başlığı siz açmadınız. o yüzden yazdım.

herkes okuyor bu yazışmaları. kullanılan dil ne kadar uygun bu platformda değerlendirsinler.

son olarak nerde ne yazacağıma ve nerde duracağıma ve ne zaman gideceğime bir birey olarak kendim karar vereceğim için sizin git-gel söylemleriniz bana ulaşmıyor. yazdığım platformlarda şahsınızın cevap vereceği bir şey söylemediğim sürece beni hedef alan konuşmalar yapmazsanız sevinirim. ( yukarıda moderatör olmanızdan bahsedip cevap vereceğiniz bir şey söylemedim) eğer daha da söyleyeceğiniz bir şey varsa alçakgönüllü bir bireye yakışır şekilde söylerseniz sevinirim.9 ay önce     
1 kişiden 1 kişi beğenmiş.

OzLEm hiç Kusura bakma yeni bir fikir uretmiyorsun, söyleyeceğini söylüyorsun ama iş uygulamaya gelince kaciyorsun. Kitap sectirip yorum yapmamak da böyle bir şey. Grupta Yorum yapmazsam grupta yokumdur. Bizi burada var eden paylasimlarimiz.

9 ay önce     
1 kişiden 0 kişi beğenmiş.

elfesya uygulama da kaçmak?? ne uyguladık ki? ne yapacağımıza karar verildi mi?

haa eğer diğer gruptaki yorumlama kısmına katılmadığımdan bahsediyorsan ona vereceğim cevabı sana açıklayıcı bir şekilde yazdım mesaj olarak nedenini.

burda katılımı arttıcı bir başlık açılmış, öneriler veriliyor. konuşma sonunda çıkacak ortak fikre katılırım ve gerekliliklerini yapmam o zaman böyle bir eleştiriyi kabul ederim. ama şuan böyle bir durum yok. kaçtığım yok yani:) bana uygun da değil o :)

9 ay önce     
2 kişiden 2 kişi beğenmiş.

seher 28 seçilen kitaba ayda ortalama 2 kişi yorum yapıyor,belki 1.5 tam hesaplamadım,daha daraltırsak bu ay misal fransız seçilecek diye ,sınırlama fazla okunup,yorumlama daha az olur bence.

9 ay önce     
3 kişiden 2 kişi beğenmiş.

Ne kadar da iyi niyetli açılmış bir başlık :)) yazıları okurken gözlerim doldu :-) Kısaca, arkadaşlar iki kişinin kitap seçimi konusunda kuralları var onlara uyarsanız siz de varsınız yoksa yoksunuz...başarılar!.

9 ay önce     
3 kişiden 2 kişi beğenmiş.

Böyle tartışmalar görmek hoş değil, umarım aranızdaki sorunları halledebilirsiniz.

Bu arada belli üyelerle düzenli bir kitap kulübü planı da uygulanamayacak gibi görünüyor, zaten yeni bir yöntem deneniyormuş burada sanırım(oy verenlerin yorum yapması gerekliliği), umarım dilediğiniz gibi devam eder kitap tartışmaları. Daha az sayıda üyeden oluşan düzenli bir kitap kulübü arayışına devam edeyim ben. Kolay gelsin...

9 ay önce     
2 kişiden 2 kişi beğenmiş.

Arkadaslar bu konuyu kapatıyorum burada. Bir yere varabilmemiz mumkun değil. Birbirimizi anlayamiycagiz. Yeni bir grup kurmussunuz zaten. Buradaki onerileri de oraya uygulamissiniz. Ne kadar güzel. Özellikle zaman söylenecek söz kalmadı.

Bundan sonraki paylaşımlar Eylül kitap seçimi konu başlığında olsun lütfen.


Herkese verimli okumalar.

9 ay önce     
« geri ileri »
Bu gruba katıl!
Grup Kütüphanesi
Tüm Gruplar