Kitap Tavsiyesi ve Fikir Alışverişi

Bazen elimizde birçok kitap oluyor ve hangisini okuyacağımıza karar veremiyoruz. Bazen de canımız bir kitap okumak istiyor ama bu kitabın ne olduğuna dair bir fikrimiz olmuyor. İşbu sebeple kurulan bu grupta, okuduğumuz kitaplar hakkında birbirimize yardımcı olabilir, okumak istediğimiz kitaplar hakkında fikir teatisinde* bulunabiliriz diye düşündüm.

* Hep cümle içinde kullanmak istemiştim buraya kısmetmiş.


Tür: Genel | Açılış, 28 Temmuz 2011
<< tüm tartışmalar

KİTAP PUANLAMA

Tartışma Cevapları
« geri ileri »

1 ile 7 arası cevap gösteriliyor, toplam 7 cevap.
2 kişiden 2 kişi beğenmiş.

Bir kitabı puanladıktan aylar sonra baktığınızda haksızlık yaptığınızı düşündüğünüz oldu mu?
Okuduğum kitapların yorum ve puanlarına arada göz gezdiririm..Kürk Mantolu Madonna'ya nasıl 8 vermişim..inanamadım..Hemen 10'a yükselttim.

1 yıl, 1 ay önce     
2 kişiden 2 kişi beğenmiş.

Evet zaman zaman ben de öyle düşünüyorum. Yine de kitapları o döneme kadar okuduklarımızla da kıyasladığımız için biraz da. Sonrasında daha güzel bir kitap okuduğumuz da o zaman öncekini indirelim diye düşünüyorum. Ya da zaman içinde anlatmak istediklerini algıladığımız zaman puanını değiştirme olasılığı beliriyor.

1 yıl, 1 ay önce     
7 kişiden 7 kişi beğenmiş.

Puan değiştirme isteği bende de olmuştu 1-2 kitap için. Aslında bu puan verme işini pek de sağlıklı bulmuyorum.
Herkesin görüşüne saygı duyuyorum ama gidip de çok iyi bir esere (dünya klasiklerinin kalitesi bellidir en azından) düşük puan verilmesini anlayamıyorum.
Şimdiye dek 7’nin altında puan vermedim hiçbir kitaba, çünkü hepsi yazımından basımına ve dağıtımına dek emek gerektiriyor.
Bu nedenle 7’nin altında değer gördüklerimi puanlamadım.

1 yıl, 1 ay önce     
0 kişiden 0 kişi beğenmiş.

Bende hiç böyle bir istek oluşmadı.

1 yıl, 1 ay önce     
0 kişiden 0 kişi beğenmiş.

bende de öyle bir istek oluşmadı adam fawer ın oz kitabını 10 sene sonra da puanla deseler daha da düşürebilirim mesela :)

1 yıl, 1 ay önce     
9 kişiden 9 kişi beğenmiş.

Kim bir kitaba gerçekten edebi değer üzerinden puan veriyor ki? Subjektif değerler, kişisel yaşantılar, ideolojik ve sosyal taraftarlık ve anlık duygusallık bir kitaba puan verilmek için kullanılan en önemli kriterler. Bir kitaba puan vermede edebi değer üzerinden, özgünlük üzerinden puan verme kriteri en son düşünülen şeydir. O yüzden bir kitaba farklı zamanlarda, farklı puanlar verilebilir. Örneğin Kürt Mantolu Madonna kitabına bir insan neden 10 puan verir? Açıklaması, edebi değer ve özgünlük üzerinden olmaz tabi. Diğer kriterler üzerinden olacaktır. Bir insan Oz kitabına neden 2 puan verir? İlk akla gelen, yazarın önceki kitabıyla kıyaslama yapmak olduğu içindir genelde. Yani demek istediğim bir kitaba puan vermek tamamen kişisel subjektif bir değerlendirmedir. Onun için verilen puan için yanlış veya doğru, isabetli veya isabetsiz tanımı yapmak doğru değildir. O yüzden bir kitaba 2 de versen doğrudur, 9 da versen doğrudur. Doğru ile gerçeklik arasındaki fark kitaba puan verme konusunda ayırt edilemez.

1 yıl, 1 ay önce     
4 kişiden 4 kişi beğenmiş.

Ben de tam tersine kitapların yorumlarla puanlanması taraftarıyım. Sadece puan verip geçmek mantıklı değil. Sonuç olarak subjektif olarak değerlendirsek bile neyi beğenip neyi beğenmediğimizi belirttiğimizde başkasına yardımcı oluyoruz. Örneğin, kitapta çok uzun cümleler var, anlamayı zorlaştırıyor o yüzden düşük verdim deyip başkası da buna bağlı olarak benim için uzun cümleler sorun değil derse ona göre kitabı okuma ve okumama arasında karar verebilir. Okuduğumuz kitaplarda puanla birlikte yorum yapmaya gayret göstermeliyiz.

1 yıl, 1 ay önce     
« geri ileri »
Bu gruba katıl!
Grup Kütüphanesi
Tüm Gruplar