Kuralsız Okuma Grubu

Birlikte seçelim, birlikte okuyalım, isteyen ve okuyanla birlikte tartışalım📖📚📒


Tür: Genel | Açılış, 26 Temmuz 2018
<< tüm tartışmalar

Her ay/ Bir ülke/ Bir Yazar/ Bir Eser-2019

Tartışma Cevapları
« geri ileri »

1 ile 26 arası cevap gösteriliyor, toplam 26 cevap.
4 kişiden 4 kişi beğenmiş.

Aceleye gelmiş gibi dursa da amacımızın genel özeti oldu bu başlık:)))

düşüncemizi geliştirici, farklı öneriler dahil bir çok fikre açık bir başlık olsun bu:) tabi ki konumuz bilgi/kitap...

1 ay önce     
1 kişiden 1 kişi beğenmiş.

Bence çok şahane bir başlık olmuş :)

1 ay önce     
1 kişiden 1 kişi beğenmiş.

Beğenmene sevindim:))

benden konuya ilişkin bir örnek gelsin o zaman...Joseph Frank Dostoyevski: Çağının Bir Yazarı adlı Dosto'yu derinlemesine inceleyen, ansiklopedik bir kaynak... benimde içinde olduğum ama hala karar veremediğim bir okumaya başlayacaklar 2019'da. Joseph Frank'ın eserini okurken Dostoyevski'nin eserlerini de alt okuma olarak kronolojik sırada okuyacaklar.

1 ay önce     
2 kişiden 2 kişi beğenmiş.

Merhabalar bizim önerimize benzer bir öneri #kitapağacı platformunda bir klüp olarak başlıyor, sizde inceleyin:)
Nasıl bir tesadüf oldu şaşırdım valla:))

https://www.instagram.com/p/BpmoQl6Fe_y/?utm_source=ig_share_sheet&igshid=13puykhpbdk3

1 ay önce     
3 kişiden 3 kişi beğenmiş.

Merhabalar.

Kitapağacı da aynı şeyi düşünmüş evet:) Kitap listelerini incelemek de keyifli oluyor, teşekkürler Özlem:)

Yalnız bu listeyi oturup bir kişi yapmış, diğerleri de uymuş olabilir diye düşünüyorum, yoksa bir anda 20 ülke edebiyatından bir sürü öneri alıp tek tek oylayıp seçmek zor olurdu, hele bizim için:)

Biz nasıl yapsak acaba? Liste fikri benim hoşuma gidiyor ama burada galiba "tüm kitapları önceden belirlemeyelim, her ayın sonunda bir sonraki ayın kitabını belirleyelim" denmişti. Hala bu fikir geçerliyse, sadece ülkeleri ya da belli konuları belirleyip bu kritere göre öneriler arasından okuyacağımız kitabı seçebiliriz.

1 ay önce     
1 kişiden 1 kişi beğenmiş.

Merhabalar

Asterion valla kitap ağacı bu kitapları nasıl seçti çok emin olmamakla birlikte, moderatörlere soracağım:)) bende izmir kitap ağacındanım, moderatör arkadaşımızda zaman zaman aramıza katılır ordan tanıyorum:) benim bu paylaşımımın amacı tesadüf bizde böyle bir fikir gelişirken bizim dışımızda da böyle bir düşüncesi olanlar oluşmuş ve tesadüf ki zamanlaması örtüştü.

Bende senin gibi kitap listesi hazırlamamızın burada çok da mümkün olamayacağını düşünüyorum, o yüzden aylık olarak belirleyelim derim ülke/yazar/eser:)

1 ay önce     
3 kişiden 3 kişi beğenmiş.

Merhabalar..

Ben de listeyi yeni inceleyebildim, farklı olmuş :) Asterion'a katılıyorum; ocak ayından itibaren 12 ülke edebiyatı belirleyelim, her ayın sonunda da bu başlık altında, okuyacağımız yazar ve kitabı önerileri yapıp, önerileri oylayarak karar verirsek daha iyi olur diye düşünüyorum. En azından yılın başında hedefimizi daraltmış oluyoruz zaten ülke edebiyatına karar vererek, her ay da yazar ve kitabını önererek beyin fırtınası yapmış oluruz.

Diye düşündüm, diğer arkadaşlar da fikirlerini önerebilirler :)

1 ay önce     
2 kişiden 2 kişi beğenmiş.

Seher28 fikir zaten senden çıkmıştı ve bence gayet uygun. Ülkeleri seçme işi kalıyor o zaman:)

Kitap Ağacı'ndaki ülkelerden yararlanabiliriz sanırım.

1 ay önce     
3 kişiden 3 kişi beğenmiş.

Benden mi çıkmış o fikir, bana da zaten tanıdık gelmişti :D

Biraz araştıralım bakalım Ocak ayına kadar bir liste yapabiliriz bence, Kitap Ağacı listesinde de 3-4 kitap vardı adını duyup bir yerlere not aldığım ama çoğunu ilk defa duydum :)) O ülkelerden de listelerimize alabiliriz tabi.

1 ay önce     
3 kişiden 3 kişi beğenmiş.

Merhaba herkese iyi haftalar:)

Öncelikle fikir alışverişi yapıyor olmak bile keyif verici bu grupta:)

bilge cetin'in önerisini burda da paylaşmak istiyorum .

"Her ay bir ülke bir kitap başlığı da hoş. Orası için şöyle bir öneri sunabilirim: Alfa yayınlarından çıkmış ve oldukça kalın olan "Dünya edebiyatından Öykü Antolojisi" kitabını edinip, oradan her ay bir öykü okuyabiliriz. Kitabı daha önce bu tarz bir gurup edinmiştim ama içinde farklı farklı onlarca öykü olduğundan disiplinli bir biçimde okumak pek mümkün olmuyor. Kopabiliyorsunuz. Ancak hep beraber bu tarz bir okuma eylemi gerçekleştirebilirsek , hem başlığa sadık kalmış hem yazarları tanmış oluruz. Üstelik öyküler kısa olduğundan ay içerisinde okunacak diğer okumaları olumsuz etkilemez; diye düşünüyorum. Ne dersiniz? "
önerisi de bizim ana fikrimize uygun ve aslında daha işlevsel... kısa oluşları hem daha fazla okumamıza hem de daha genel coğrafyaya daha hızlı erişebiliriz:))

4 hafta önce     
3 kişiden 3 kişi beğenmiş.

Merhaba.

Bu öykü okuma kulübü için ben varım:) Sadece yabancı öyküler olabilir, ya da katılım olabilecek gibi olursa ayda bir yerli bir yabancı öykü de olabilir. İkisi de uyar bana.

Kaç kişi olacağız bir bakalım:)

3 hafta önce     
3 kişiden 3 kişi beğenmiş.

Asterion (bu arada isminle mi nickinle mi ifade edeyim bilemedim, bana yalnız Bilge diyebilirisiniz) ne yazık bende yalnız "pandora" diye bir sitede buldum ama oradan hiç alışveriş yapmadığımdan güvenilir olup olmadığı hakkında hiç fikrim yok. Üzüldüm şimdi :(((

Arama yaparken, Cumhuriyet dönemi edebiyatçılarımızın birer öyküsü bulunan "Türk Edebiyatından Öyküler -1- " isimli kitabı buldum. Derleyicileri aynı isimler. (İdil Önemli-Enver Ercan )Türk edebiyatı öykü seçimi için bir tercih olabilir. Kütüphanemizde bulunması da faydalı olacaktır.

3 hafta önce     
3 kişiden 3 kişi beğenmiş.

günaydın

öykü okuma kulübü gerçekten hoş:)

benim öykü okumalarım çok azdır. öykü sever arkadaşlarla konuşuyorum bazen, başka bir tat olduğunu, romanlara göre daha keyifli olduğunu vs söylerler. bende pek ekstra ilgi duymadım bugüne kadar ama özellikle Türk Edebiyatı açısından kendimi eksik hissederim. O yüzden bu kulüp tam bana göre olacak.:)

Kitabı bende araştırdım ama dediğin gibi 2-4 iş günü içinde pandoradan temin edilebiliyor görülüyor. e kitap şeklinde arayacağım bir de.
Türk Edebiyatından Öyküler -1 ve 2 şeklinde yayınlanmış.
güzel bir okuma olacak:)

3 hafta önce     
3 kişiden 3 kişi beğenmiş.

Merhaba.

Yerli antoloji de bulduk öyleyse:) Aslında günümüz yazarlarını da konuşalım isterdim ama kitaptaki eski öykülerin de çoğunu okumadım, o yüzden güzel olacak, bunları bitirince günümüz öykülerini de birlikte okuruz belki ileride.

Dünya Öyküleri antoloji kitabı için Pandora'ya ve Alfa Yayınları'na email gönderip stok bilgisi soralım en iyisi, ben yazıyorum hemen. Eğer baskısı yoksa Pandora'nın da temin edebileceğini sanmam.

Bu arada Bilge; isim olarak Asterion da olur, Hülya da olur tabii ki, hiç farketmez benim için. Burada çoğunluğun sahici ismi olunca Asterion garip görünüyor ama galiba:)

Özlem; öykülerle ilgili seninle aynı durumdayım, öykü okuma fikri benim de çok hoşuma gitti o yüzden.

3 hafta önce     
2 kişiden 2 kişi beğenmiş.

Hikayeleri tek tek tarattığımda nette bulması daha kolay oluyor. Örneğin "Guy De Mauppasant"ın ziynet hikayesini bulabildim. Zaten 5 sayfa.isterseniz bu şekilde bir yöntem de uygulayabiliriz. ben sıradaki hikayeyi söylerim, sizler onu taratıp bulursunuz. böylece birlikte okumuş oluruz.

3 hafta önce     
2 kişiden 2 kişi beğenmiş.

Hülya'nın stok sorgulama sonucuna göre , Bilge senin tarama yöntemini kullanabiliriz.:)

2019 Ocak itibari ile yol haritamız aşağı yukarı belli oldu bu durumda:)

3 hafta önce     
1 kişiden 1 kişi beğenmiş.

Merhaba herkese,

Pek iştirak edemedim size bu aralar çok yoğunum, siz karar verin ben uygularım arkadaşlar.. :)

3 hafta önce     
2 kişiden 2 kişi beğenmiş.

Merhabalar.

Pandora'dan cevap geldi, yayınevi ile irtibat kurmuşlar, baskısı yokmuş. O siteden kitabı alsak bile siparişi iptal edeceklerdi mecburen.

Bilge'nin dediği gibi hikayeleri tek tek bulup okuyabiliriz bu durumda. İnternette bulunmazsa kütüphanelerden de yararlanabiliriz, antolojide hep ünlü yazarlar olduğu için kütüphanede o öykü kitaplarının orijinalini buluruz hatta bence:)

Sevgili Seher ile öykü işine ses verenler bir kişi daha arttı ama çok azız yine de, başka katılımlar da olur umarım.

3 hafta önce     
2 kişiden 2 kişi beğenmiş.

Merhabalar;

Grupta yeniyim.Bende bu oluşum içinde yer almak isterim.Şahsen bende çok öykü(hikaye) okuyan biri değilim.Genel olarak roman tarzında okuyorum.Ama Sait Faik Abasıyanık'tan bu hafta Alemdağda Var Bir Yılan eserini okudum.Onu grup içinde önere bilirim.Kitapları da temin olarak kütüphanelerden elde ediyorum belki bu şekilde bulmanız daha kolay olabilir.

Herkeze selamlar...

3 hafta önce     
2 kişiden 2 kişi beğenmiş.

Hülya öykülerin pek çoğu oldukça kısa. O yüzden nette bulmak hiç de zor olmayacak. Kitaptan okumanın yerini tutmaz ama hiç okumamktan iyidir değil mi? : ))

3 hafta önce     
2 kişiden 2 kişi beğenmiş.

özgür gelecek hoş geldin : ))

Haftasonu oğlumla edebiyat yazılısına çalışırken Sait Faik'in hikayeleri dikkatimi çekmişti. Durum hikayesinin Türkiye'deki öncülerindenmiş kendisi. Kitapta İsmini şuan hatırlayamayacağım kısa bir öyküsüne yer vermişlerdi, semaver ya da mahalle kahvesi, çok etkilendiğimi söyleyebilirim. Umarım grupta da okuma fırsatımız olur.
tekrar hoşgeldin

3 hafta önce     
3 kişiden 3 kişi beğenmiş.

Özgür gelecek hoşgeldin😊

Sait Faik’ in iki öykü kitabını bende iki ay önce okudum, Alemdağ’da Var Bir Yılan ve Sarnıç... tabi okurken de biraz araştırma yapmıştım. Kendi edebiyatımız ve bilmediğimiz neler var neler gerçekten.... kendi değerlerimizi bilmemize katkı sağlayacak böyle bir okuma kulübü öncelikle bu açıdan çok mutluyum;))

Son durum olarak, grubumuz 2019 ocak ayı itibaren her ay 1 yabancı 1 yerli yazar ve öyküsünü belirleyip okuyacak diyebiliriz o zaman:)

Aktif katılan şuan için beş kişiyiz.
Bilge, Hülya, Seher, Özgür ( adını özgür olarak düşündüm nedense ) ve ben:)

3 hafta önce     
1 kişiden 1 kişi beğenmiş.

Ben de katılmak isterim

3 hafta önce     
1 kişiden 1 kişi beğenmiş.

Süper😊 artık altı kişiyiz, hoşgeldin simurganka77👍🏻

3 hafta önce     
0 kişiden 0 kişi beğenmiş.

Selamlar çok katılamadım yazışmalara ama bende öykü kulübümüze katılmayı çok isterim

3 hafta önce     
0 kişiden 0 kişi beğenmiş.

Harika melike😊

3 hafta önce     
« geri ileri »
Bu gruba katıl!
Grup Kütüphanesi
Tüm Gruplar